• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuğunuzu Kanserden Koruyun

Çocukları kanser tehdidinden korumak ve mümkün olduğu kadar bu riski azaltmak için anne ve babalara düşen bazı sorumluluklar bulunmaktadır. Sizler için bazı riskleri sıralayıp ve uzak durmanın yollarını paylaşacağız;

Öncelikle sigara hem içiciler için hem de pasif içiciler açısından bir numaralı tehdit olmayı sürdürmektedir. Puro veya nargile gibi tütün içeren her türlü ürün sizi kansere bir adım daha yaklaştırmaktadır. Çocuğunuzun yanında bunları içmeniz pasif içiciliğine neden olur. İnsanlar genelde beslenme sistemlerinden dolayı fazla kilo alarak kansere yaklaşmaktadır. Çocuklarda da aynı tehlike söz konusu olmaktadır. Mümkün olduğu kadar az yağlı besinler tüketerek sebze ve doğru oranda meyve yenmelidir. Gece uykusundan yaklaşık 2 veya 3 saat önce yemek yemeye ara verilmesi çok önemlidir. Genetik olarak değişime uğratılmış gıda kullanımından kaçınmak gerekir. Daima organik besinleri tercih etmeli ve çocuklara yedirmeliyiz. Çocuğun düzenli olarak yağ oranı ve ideal kiloda olup olmadığı ölçülmesi gereklidir. Çok fazla etli yemek yedirmekte doğru değildir. Bunu çocuk hekiminizin önerileri doğrultusunda planlamanız gerekir.

Düzenli bir biçimde spor yapmak ve çocukları buna küçük yaşlarda alıştırmak çok doğrudur. Hafta boyunca bir spor aktivitesine alışmaları oldukça iyi olacaktır. Melatonin ve büyüme hormonu salgısı için çocukların uyku düzenine çok dikkat  ve erken yatırılmalıdır.Bu hormonların salgılanmasında karanlık önemlidir. Mümkünse odalarımızı ve çocukların bulunduğu mekânları iyice havalandırmakta büyük öneme sahiptir.  Çocukları cep telefonu ve modem benzeri sürekli elektromanyetik radyasyon yayan aletlerden uzak tutmaya özen göstermeliyiz. Kişisel cep telefonu almak küçük yaşlarda oldukça zararlıdır. Bu tür cihazları çocukların gün içerisinde 1 saatten çok kullanmamasına özen göstermek gerekir. Koruyucu ve önleyici bazı adımlar da yine kanserde erken teşhis açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Çocuklardaki genetik yatkınlığa oldukça dikkat edilmelidir ve ailede bulunan geçmişteki kanser vakalarına önem verilerek bunların ilerde çocukta da meydana gelebileceği hiç unutulmamalıdır. Stres konusunda da çocuklar yine anne babalarından çok büyük oranda etkilenirler. Stresin kanseri tetikleyebildiği ve arttırdığı artık bilinen bir gerçektir ve buna çok dikkat etmemiz gereklidir.İnsanlarda kansere  ve birçok hastalığa karşı koruyucu olduğu belirlenen özellikle D vitamini başta olmak üzere diğer vitaminlerin eksiklikleri kontrol edilmeli gerekiyorsa yerine konmalıdır.Ayrıca antioksidan özelliği olan gıdalar tüketilerek vücuda günlük yaşantımızda aldığımız zararlı toksinlerin zararsızlaştırılması önemlidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)