• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Düzenli Uyku

Çocukların uykuya olan ihtiyacı ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre farklılık gösterir. Çocuklarda düzenli uyku her dönem için oldukça önemlidir. Çünkü düzenli uyku ile düzenli beslenme doğrudan bağlantılıdır.

Çocukların uyku düzenini sağlamak ebeveynlerin elindedir. Bebeklerin ve çocukların uyku düzenini ayarlarken, anne babanın takip etmeniz ve dikkat etmeniz gereken adımları vardır.

1. HER GÜN AYNI SAATTE YATMAYA ALIŞTIRIN.
Çocukların vücut saatleri her daim çalışır. Her gün aynı zamanda uyumak, çocukların uyku düzenine alışmasını sağlar. Fiziksel ve zihinsel olarak bu düzene alışan çocuklar, uyku vakitlerinin geldiğini anlar ve zorlanmadan uyurlar. Uyku düzeni olan çocuklar uykusu geldiğinde huzursuz olmak yerine, uyumayı tercih ederler.

2. UYKU DÜZENİNİ OLUŞTURURKEN TELEVİZYONU KAPATIN.
Çocuğunuzu televizyon seyrederek uyuma alıştırmayın. Onun uyku öncesinde televizyonda gördükleri heyecanlanmasına ve daha çok uyarana maruz kalmasına sebep olabilir. Uykuya dalmalarını zorlaştırabilir.

3. ÇOCUĞUNUZUN UYKU SAATİNİ ERKEN TUTUN.
Çocuklarınızın uyku saatlerini onların çok uykusuz kalacakları ve yorulacakları saatlere ertelemeyin. Küçük çocuklar aşırı yoruldukları zaman uykuya dalmaları zorlaşır. Bu yüzden en geç saat akşam 8.30’da çocukların yatakta olması sağlanmalıdır.

4. UYUMAK İSTEMEZSE BUNA İZİN VERMEYİN.
Çocuklarda uyku düzeni sistemini sağlarken, tutarlı olmak gerekir. Çocuğunuz yatağına yattığında sizden bir şey talep ettiğin de dediğini yapın. Ancak sınır koymayı bilin. Sınır koymak tekrarlı taleplerin son bulmasını sağlar ve çocuk anne, babasının ciddi olduğunu anlar. O saatte uyuması gerektiğini bilir.

5. ÇOCUĞUNUZUN UYKU ALANINI SEVMESİNİ SAĞLAYIN.
Çocuğunuzun uyku odası onun için rahat ve sevdiği bir mekân olsun. Çocuğunuz odasında kendini rahat hissetsin.

6.UYKU ODASININ SICAKLIĞINA VE AYDINLIĞINA DİKKAT EDİN.
Oda sıcaklığını çocuğunuzun rahat uyuyacağı şekilde ayarlayın. Ne çok soğuk, ne de çok sıcak olsun. Çocuğunuzun uyku saatlerinde odasının perdelerini çekin, loş bir aydınlatma olsun. Çocuğunuz rahatlıkla uyku moduna girebilsin.

7. ÇOCUĞUNUZUN GÜN İÇERİSİNDE HAREKET ETMESİNİ SAĞLAYIN.
Çocuğunuz gün içinde yeterince hareket ettiği zaman uyku saatine kadar enerjisini tüketir ve uyuması kolay olur. Hareketle çocukların beden ve zihin gelişimi sağlanır. Aynı zamanda daha iyi uyumalarına da yardımcı olur.

8. ÇOCUĞUNUZUN ÖĞLEN UYKUSUNA DİKKAT EDİN.
Çocuklarınızın gece uykuları kadar öğle uykuları da oldukça önemlidir. Çocukların 5 yaşına kadar öğlenleri uyuması gerekir. 5 yaşından sonra uykuya ihtiyaç duymayabilirler.

Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine özen gösterdiğiniz gibi, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi için uykusunu da düzenlemeniz gerekir. Uyku düzeni olmayan çocuklar hırçın ve gün boyu huzursuz olurlar. Bu onların beslenmelerini de etkiler. Çocuklarda düzenli uyku için elektronik cihazları ve radyasyona sebep olan telefonları çocuğunuzun uyku odasında bulundurmayın. Çocuğunuzu olabildiğince kafeinden uzak tutun. Çocuğunuzu uyuttuğunuz için kendinizi suçlu hissetmeyin. Çocuğunuzun ihtiyacı olanın uyku olduğunu unutmayın ve uyku düzenini koruyun.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)