• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Sinek ve Böcek Isırmaları Sokmaları

Haşerelerin ya da zararlı mikroorganizmaların özellikle çocuk derisinde etkisi çok daha büyüktür ve ciltte zaman zaman yanma ya da ağrılı bir süreci de beraberinde getirir. Sinek böcek ısırmaları sokmaları gibi durumlarda neler yapabileceğiniz ve ani müdahale konusunda nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Arı Sokması:
Arının iğnesinin girdiği bölgede hafif bir şişme ve kızarıklık ile baş gösterir. Eğer alerjik bir durum varsa bu şişme ve kızarıklık belirtisi çok daha şiddetli bir şekilde karşınıza çıkar. İğneyi, girdiği yerden çıkartarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunu yaparken parmağınızla deriyi kazıyarak daha doğru bir şekilde müdahale edebilirsiniz. Deriyi hiçbir şekilde sıktırmayın ya da sıkıştırmayın çünkü bu hareket zehrin daha fazla yayılmasına neden olacaktır. Sinek böcek ısırmaları sokmaları gibi durumlarda yapılan en büyük hatalardan bir tanesi budur. İğneyi, ilgili bölgeden çıkardıktan sonra su ve sabun ile temizleme işlemine geçin ve daha sonra buzla pres yapın. Son müdahale ağrının ve şişliğin biraz olsun inmesine yardımcı olacaktır.

Sivrisinek Isırması:
Kırmızı ve iri bir kabarcık şeklinde belirginleşen bölge, su ya da buz ile temizlenmelidir. Kaşındığı takdirde kaşıntı artar ve olumlu bir yanıt vermez. Bölgeyi temiz su ile yıkayabilir ve sabun ile de temizleyebilirsiniz. Önerilen losyon ya da kremleri kullanmanız da tedavi için tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Karınca Isırması
Küçük bir kabarcık şeklinde ilk belirtileri görebilirsiniz. Kaşıntı genellikle görülmez ancak ağrı durumu söz konusudur. Yarım saat gibi bir süre buz tedavisi ile müdahale edebilirsiniz ve bu müdahale ile birlikte var olan ağrıyı dindirmeniz de mümkündür.
Sinek böcek ısırmaları sokmaları gibi durumlarda ağrıyı kesmek için yapabileceğiniz müdahaleler benzerlik gösteriyor ancak doğru tedavi elbette bir çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır ve özellikle kene gibi zararlı canlıların ısırmaları ile oluşabilecek olumsuz durumlara müdahale etmek yerine hekim kontrolünde tedavi olmayı tercih etmeniz en uygun olanıdır. Yapılacak olan ilk müdahale her zaman geçicidir ve artan şiddetli ağrılar da olumsuz durumların belirtisidir, bu yüzden hızlı hareket etmekte fayda vardır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)