• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebekler Neden Ağlar, Nasıl Sakinleşir ?

GENEL OLARAK BEBEKLERİ AĞLATAN DURUMLAR VE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Dünyaya geldikten sonraki süreçte bebekler bir süre boyunca hızla gelişir ve bazı sıkıntıları olunca da bunları anlatmak için ağlamaya başlarlar. Zamanla bu ağlama sıklıkları artabilir ve bunun neden olduğunu pek çok durumda anne ve baba anlamakta güçlük çekerek ağlama nedenini tespit konusunda oldukça zorlanabilirler.

Ağrı veya sızı hisseden bebeğin uykuya geçmesi zorlaşır ve bu onu yorgun düşürür. Bu durumda ışığı az bir mekânda bebeğe sevgiyle yaklaşarak aynı anda kucakta ufak hareketlerle sakinleştirmek işe yarayabilmektedir ve ağlamayı engeller. Rahat bir şekilde dışkılayamayan bebeklerde yine huzursuzluk meydana gelmekte ve bunun sonucu olarak ağlamaya başlarlar. Kabızlık sorunu olan bir bebeğin karnına hafif bir masaj yapmak iyi gelebilir ve yeni doğmuş bebeklere olmamak üzere biraz daha büyükse az bir miktarda zeytinyağı içirerek sorun çözülebilir. Hassas olduklarından dolayı bebeğe fazla dar gelecek ve huzurunu kaçıran kıyafetler giydirmek sürekli ağlamasına neden olabilmektedir. Kıyafet seçiminde bebeği rahat ettirmek ve özellikle bebek hareket ederken fazla sıkacak elbiselerden kaçınmak gerekir. Ortamın derecesi çok önemlidir çünkü bebekler hava aşırı soğuksa yâda sıcaksa orada çok rahatsız hissederler. Bundan dolayı onun bulunduğu oda mümkünse 20 derece civarında olmalıdır. Yorgun olduklarında ve uykuya geçme halinde bebekler ortamın fazla aydınlık olmasından huzursuz olurlar. Bu yüzden uykuya dalmaları çok uzun sürebilir ve uykuları kaçabilir. Sonuç olarak yine uzun süren ağlamalar gelebilir. Ortam ışığı loş olmalıdır veya bebeğe sıkmayacak bir göz bandı alınarak ışık problemi çözülebilir.

Eğer bir bebeğin altı kirlenmişse bu onu ağlatacaktır. Altının düzenli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir çünkü en çok rahatını kaçıran nedenler içindedir. Bebeğin altını temizlerken kullanılacak her türlü temizlik eşyası ve bebek için kullanılan bezler eğer onun cildine uygun değilse pişik sorununa yol açabilir. Sonuçta da altı temiz bile olsa sürekli ağlamaya devam etme olasılığı yükselir. Bebekleri acıkmış olmaları da çoğu zaman oldukça fazla ağlatabilir. Yeni doğmuş çocuklar için annenin ağladığı zaman ona meme vermeyi denemesi mantıklıdır. Böylece açlık sorunu var mı belli olmaktadır değilse de diğer sorun aranmaya başlanır. Bebekler gün boyunca çok çabuk ve sık yemek isterler çünkü çok çabuk sindirim gerçekleşir. Bu yüzden onlara sık aralıklarla mama hazırlamak en doğrusu olacaktır. En önemli bebek ağlatan nedenlerden biriside gaz sorunu olmasıdır. Anne bebeğine meme verdiği dönemde gaz yapan besinlerden yerse bu gaz anne sütünde de ortaya çıkar ve çocukta gaz olur. Bebeğin emzirilirken yanlışlıkla fazla hava yutması durumu da yine gaz problemine neden olur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)