• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Karın Ağrısı

Karın ağrıları, çocuklarda oldukça yaygın görülen bir şikayettir. Ancak , karın ağrısı nadiren ciddi bir endişe kaynağıdır. Karın ağrıları genellikle viral bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar ve birkaç gün içinde ortadan kaybolur. Özel tedavi veya ameliyat gerektirecek kadar ciddi karın ağrısı çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Çocuğunuzun karın ağrısının ciddi bir soruna işaret olup olmadığını anlamanın pek çok yolu mevcuttur. İşte sebepler;

*Çocuğunuzun ayakta durmasını, karnına dokunmanızı ya da hareket etmesini engelleyecek kadar şiddetli ve zaman geçtikçe de şiddetlenen ağrı,

*Yüksek ateş ile beraber gelen karın ağrısı,

*Kusma ile gözlenen özellikle kahverengi, yeşil veya sarı madde ya da kan,

*Çocuğunuzun normaldeki karnından çok daha büyük, şiş ve hassas karın,

*İdrar boşaltımı sırasında oluşan sancı,

*İdrarın koyu kahverengi renkle olması ya da idrarda kan veya iltihap olması,

*Dışkıda kan, iltihap ya da dışkı renginin koyulaşması.

Şeklinde sıralanabilir. Eğer çocuğunuzda yukarıda bahsi geçen belirtilerden herhangi birini görürseniz bunu en kısa zamanda doktorunuzla konuşmalısınız.

Tekrarlanan karın ağrıları çocuğu gece uyanması ile kilo kaybını da beraberinde getiriyorsa, bu bağırsakta bir sorunun işareti olabilir. Ayrıca stresli dönemlerde ve ergenlik çağında da gözlenen karın ağrıları vardır. Bazı küçük çocuklarda karın ağrısı kendini mide ağrısı şeklinde gösterebilir. Eğer çocuğunuz stres altında ise ya da baş ağrısına neden olan problemler yaşıyorsa, yaşadığı problemler baş ağrısı yerine karın ağrısı şeklinde de ortaya çıkabilir. Bazı çocuklar ise özellikle de birtakım gıda maddelerini tükettikten sonra karın ağrısı çeker. Bu besin maddelerini belirleyerek çocuğunuzun beslenme planından çıkarmanız gerekebilir. Bu sayede, olası bir gıda alerjisi vakasını da önlemiş olursunuz. Özellikle de bazı çocuklarda görülen sütte bulunan bir şeker olan laktoza karşı toleranssızlık söz konusudur. Bu durum karın ağrısı, ishal, gaz sancısı ve kramplara yol açabilir. Karın ağrısına sebep olabilecek diğer rahatsızlıklar ise boğaz ağrısı ile idrar yolları enfeksiyonu ve zatürredir.

Yazımızda belirttiğimiz üzere karın ağrısına sebep olabilecek pek çok etmen vardır. Aile bireyleri, çocuğu iyi gözlemlemeli ve sorunun kaynağını anlamaya çalışmalıdır. Gerektiği durumda mutlaka Avcılar çocuk doktoru ile iletişime geçilmelidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
  • 09-10-16