• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Anne Sütünde Neler Var ?

Bilindiği üzere anne sütü bebek için en yararlı besin kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü de anne sütünün önemimin altını çizmekte ve anne sütünde neler var açıklamaktadır. Özellikle ilk 6 ay boyunca anne sütünün bebeğin gelişimi üzerindeki etkisi çok büyüktür. Öyle ki anne sütünün bebek için ilk aşı olduğu belirtilmektedir. Bunun sebebi anne sütünde bebek için çok yararlı çeşitli bileşenlerin olmasıdır. Anne sütü bebeğe yaşamı için en önemli başlangıcı sağlamaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen anne sütü pratik olduğu kadar da ekonomik bir özellik taşımaktadır. İlk 6 ay döneminde anne sütü ve önemiyle ilgili öğrenmek ve danışmak istediğiniz her konuda doktorunuz sizlerin hizmetinizdedir. Uzmanlara göre bebeği anne sütünden mahrum etmemek ileride oluşabilecek kanser türü hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmayı sağlamaktadır. Anne sütünün en önemli özelliklerinden biri de bebeğin bağışıklık sisteminin korunmasıdır.

Bebeklerin özellikle ilk 6 ay boyunca ihtiyacı olan tüm besinler anne sütünde yer almaktadır. Sütün içinde bulunan bileşenler yeterli miktarda bulunduğu gibi bebeğin hem fiziksel, hem beyinsel, hem de ruhsal açıdan sağlıklı gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar. Sağlık Bakanlığı da bu konunun önemini anne adaylarına daha iyi belirtmek için 1991 yılından bu zamana kadar Bebek Dostu Hastane programını yürüterek, anne sütünde neler var diye merak edenlere yönelik teşvik edici çalışmalarda bulunmaktadır. Muayenehanemize geldiğinizde konusunda uzman doktorumuz da anne adaylarına ve bebek sahibi olanlara anne sütünün önemi hakkında bilgilendirici görüşmeler yapmaktadır. Bahçeşehir merkezli muayenehanemizi ziyaret etmek için iletişim numaralarımızdan bizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz. Anne sütünün önemini asla küçümsememek gereklidir. Anne sütü bebeği aynı zamanda enfeksiyonlardan korumaktadır. Özel yapısı dolayısıyla bebek için sindirimi oldukça kolaydır.

Anne sütünde bulunan protein ve mineral bileşeni inek sütüne göre farklıdır. Bu özellik anne sütünün sindirim dostu olmasını sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde bebeklerin böbrek yükü de  korunmaktadır.Anne sütünün içinde bulunan çeşitli bileşenler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi  çok daha kuvvetli olmaktadır. Bebekler mümkün olduğunca anne sütüyle beslenmelidir. Bu sayede enfeksiyon tipi hastalıklar daha az görülmektedir. Anne sütünün beyin gelişimine de katkısı oldukça büyüktür. Bebek anne sütü sayesinde alerjik hastalıklar karşısında daha dayanıklı bir yapıya sahip olmaktadır. İshal ve solunum yoluyla ilgili hastalıklar karşısında da yine anne sütü önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırma ve gözlemlere göre anne sütü ileri yaşlarda meydana gelebilecek otoimmün ve kardiyovasküler  hastalıkları da önlemektedir. 6 ay öncesi bebeklere verilen inek sütü ne yazık ki bebeğin gelişimine bir katkı sağlamamaktadır. Anne sütünde neler var diye soran çoğu anne adayı bilmelidir ki inek sütündeki mineral emilimi çok daha zordur. Ani Beşik Ölümü sendromu da anne sütü sayesinde daha nadir görülmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)