• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Babalarda Hamile Kalır

Hamilelik sadece fiziksel bir şey değil aynı zamanda ruhsal bir durumdur. Hamilelik beyinde de yaşandığı için babaların da hamile kaldığını söylemek yanlış olmaz. Aslında annenin yaşadığı stresi ve sıkıntıları bir noktaya kadar baba da yaşıyor.

Hamilelik kadınlar için en özel zamanlardır. Hamilelik esnasında kadın hem fiziksel, hem de ruhsal değişimler geçirmektedir. Bu sebeple, hamilelik süresince anneler, eşlerinden sonsuz bir anlayış beklemektedirler. Duygularını ve isteklerini hemen anlamalarını, bir dediklerini iki yapmamalarını isterler. İşte bu noktada bazı erkekler buna dayanamamaktadır. Çocuklarını sevinç ve mutluluk içinde beklemek varken, birdenbire küçük olaylardan kaynaklanan kavgalar ve tartışmalar baş göstermeye başlamaktadır. Bu dönemde kadınlar hassas, agresif ve tam bir sinir küpü olmaktadırlar. Ve erkekler bu noktada çok zora düşmektedir. Yardım etmeye çalışmaları ve ılımlı yaklaşımlarını bile bazen kadınlar ters bir tepki ile yanıtlayabilmektedir. Anne adayları bu dönemde, baba adaylarının da anlayışa ihtiyacı olduğunu genelde göz ardı etmektedirler. Anne, bebeği karnında taşıdığı 9 ay boyunca onunla fiziksel, biyolojik ve duygusal bir bağ kurar. Ancak babanın böyle bir yakınlık şansı yoktur. Her şey annenin bedeninin içinde olup biter ve baba yalnızca bu olup bitene seyirci kalır. Tüm bu aşamalarda, baba hep dışarıdan izleyici konumundadır. Bebek daha doğmadan anneyi fiziksel bir varlık olarak algılayabilirken, baba ona tamamen yabancı ve dışarıdan biridir. Anne ile bebeği arasındaki biyolojik ve duygusal bağ, hamilelikle beraber başlamıştır, ancak baba bu bağı kendisi kurmak zorundadır. Bu sebeple zaman zaman baba, anneden daha çok endişelenebilmektedir.

Tüm babalar çocuklarını ilk gördüklerinde ve çocuklarına ilk dokunduklarında inanılmaz bir heyecan duymaktadır. Anneler ise her zaman yakınlarında olan ve çocuklarına sonsuz sevgi veren bir babaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu dönemde annenin ve çocuğun sevgiye ihtiyacı olmaktadır. Bu sebeple babanın hem anneye, hem de bebeğe büyük bir sevgi göstermesi gerekmektedir. Bu durum ayrıca annenin kendini rahat ve güvende hissetmesi adına da önemlidir. Anneler, babaların bu ilgisinden ve katılımlarından son derece memnun gözükmektedirler.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
  • 30-09-16