• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeklerde Demir Eksikliği

Yapılan araştırmalara göre her iki bebekten birinde demir eksikliği görülmektedir. Bebeklerde demir eksikliği ile ilgili tedavi etmenin yollarını belirleyecek olan doktorunuz Özden Özsoy Koç’a danışmalısınız. Demir eksikliği tedavisi ihmale gelmemelidir. Bu eksiklik sonucu gelişim geriliği ve kansızlık gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bebekler bilindiği üzere demir stoklarını doğuştan kazanmaktadırlar. 6. Aya gelince ne yazık ki stoklar da bitmeye başlamaktadır. Demir ihtiyacı artan bebeklerin bu dönemde beslenmesine önem gösterilmelidir. İnek sütü demir açısından ne yazık ki zayıftır ve bebeklerde görülen demir eksikliğinin sebeplerinden biri 1 yaşından önce bebeğe verilen inek sütüdür.

Dünya Sağlık Örgütü ve bu konuda kurumsallaşan diğer otoriteler, 1 yaşından önce bebeğe verilen inek sütünü onaylamamaktadırlar. İnek sütünün ambalajı önem taşımamaktadır. İster açık süt, ister şişe ya da kutu süt olsun hepsi de demir açısından zayıftır. Anne adaylarının inek sütü içine hazırladıkları bisküvi ya da kahvaltı karışımları da bu eksikliği giderememektedir. Tüm otoritelerin önemle altını çizdikleri nokta bebeklerde demir eksikliği önlenmesinde anne sütünün yararıdır. Bu yüzden mümkün mertebe anne sütü ile beslenme önerilmektedir. Bununla birlikte her anne süt ihtiyacını kendisi karşılayamaz. Bu yüzden devam sütü olan besinler takviye olarak kullanılmalıdır. Devam sütleri bilindiği üzere anne sütünü referans almaktadırlar ve bileşimlerindeki vitamin ve mineraller de bu doğrultuda hazırlanmaktadır. İnek sütleri ne kahvaltı karışımlarında ne de içecek olarak kullanılmamalıdır. Bebeğe uygun olan en yararlı süt devam sütüdür. Bu sütü her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Devam sütünü anne adaylarının ne zaman kullanması gerektiği hakkında detaylı bilgiyi muayenehanemize gelerek çocuk doktoru Özden Özsoy Koç’a danışabilirsiniz. Birçok anne adayı bebeklerinde görülen demir eksikliği karşında nasıl bir yol izleyeceklerini bilemez. Önerilen en doğru yol devam sütünün 1 yaşına kadar kullanılmasıdır. Görülen en büyük yanlışlardan biri de ek besin dönemine geçildiğinde bebeklerin sadece katı gıdayla beslenmesi ve devam sütünün kesilmesidir. Oysa 1 yaşına gelene kadar bebekler anne sütü almalı yoksa da devam sütüyle takviye almalarıdır. 6. Aydan sonra bebeklerin günde 500 ml anne sütü içmeleri gerekmektedir. Süt ihtiyacı bebeklerde sebze ya da meyveyle giderilemez. Bu konu hakkında merak ettiklerinizi Uzmana Sor? sayfasından sorabilir ve en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)