• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocukluk Dönemi Kazaları

Fiziksel olarak daha güçsüz ve daha zayıf yapıya sahip olan bebeklerin, koruma altından çıktıkları anda türlü kazalar ile karşılaşabilecekleri ispatlanmış bir durumdur. Çocuklarınızı her ne kadar kontrol altında tutsanız da bir şekilde fırsatını bulup kontrolden çıkabiliyorlar ve özellikle 1 yaşından sonra bu kazaların meydana gelme olasılığı artıyor.

Motorlu Taşıt Kazaları: 5 ila 9 yaş arası çocuklar, kaza riski en fazla olan çocuklar arasında gösteriliyor ve yaya olarak meydana gelen kazalarda da bu yaş grubu karşımıza çıkıyor. Çocukluk dönemi kazaları arasında motorlu taşıt kazaları çok daha fazla. 4 yaşın altındaki bir çocuğun koca bir aracı hareket ettirebilecek zekaya ve güce sahip olduğunu biliyor muydunuz? Çocuklarınızı asla ve asla araçta yalnız bırakmayın ve 13 yaş altı çocukların araç içerisinde mutlaka arka koltukta oturması da en doğru tercih olacaktır ve elbette emniyet kemeri de bu detaylar arasında yer alıyor.
Bisiklet Kazaları : Çocukluk dönemi kazaları arasında en sık rastlananı bisiklet kazasıdır. Çocukların en büyük eğlencesi olan bisiklet, zaman zaman olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. 6-16 yaş grubu arası çocukların kask kullanmaya teşvik edilmesi gerekiyor ve beyin travması gibi sonuçların doğmasını engelleyen önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor.
Yangın ve Yanık: Çocukluk dönemi kazaları ile ilgili yapılan araştırmalarda yangın ve yanık ile birlikte boğulmada en sık rastlanan kazalardan bazıları olarak listede yerini almış durumda. Erkek çocuklar, kız çocuklarına göre çok daha hareketli ve çok daha canlı bir yapıya sahiptir ve fiziksel olarak bu da müsaitlik göstermektedir. Sobalı bir evde iseniz ya da mutfağınızdaki ocak, yükseklik olarak daha alçak bir mesafede ise sizlerin bu konuda daha hassas ve daha dikkatli davranması gerekiyor. Devrilen çaydanlık ya da sobaya dokunan eller, yanık izlerini de kalıcı hale getiriyor. Çocuklar, küçük yaşta çok daha meraklı ve çok daha ilgili olur ve keşfetmek adına dokunmayı tercih eder. Dikkatsizlikleriniz olumsuz sonuçlar doğurabilir ve bu yüzden riskli bölgelerden çocukların uzak tutulmasında da her zaman fayda vardır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)