• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

İkiz Bebeklerin Bakımı

İkiz bebeklerin doğdukları andan itibaren anne sütüyle beslenmeleri gerekmektedir. Bu noktada herkesin aklına annenin sütünün iki bebeğe yetip yetmeyeceği gelmektedir. Anneler ise tek bebek için sütün yetip yetmeyeceğine dair kaygıyı iki defa yaşamaktadır. Her ne kadar tıp literatürü sütün iki bebeğe birden yeteceğini söylese de, anne ikiz bebekten uyarı alırsa ve bebekler de güçlüyse süt oluşmaktadır. Ancak bebeklerin kilo alımı yeterli değilse, bazı takviyelerde bulunmak gerekmektedir.

İkiz bebek sahibi olmanın sevincini yaşayan anneler, aynı anda ağlamaya başlayan iki bebeğin karnını doyurabilmek, altını temizlemek ya da uyutmak için hayatını kolaylaştıracak birtakım pratik bilgilere ihtiyaç duymaktadır. İkiz anneleri için bu pratik bilgilerden bazıları:

-Eşinizle evde iş bölümü yapın. İmkânınız varsa evin ütü, temizlik gibi işleri için mutlaka yardımcıdan destek alın.

-Mümkün olduğunca sağlıklı fakat pratik yemekler yapın. Uzun zaman alan yemeklerden bir süre uzak durun. Dışarıdan sağlıklı seçenekleri değerlendirerek sipariş de verebilirsiniz. Sipariş vereceğiniz mekânların telefon numaralarını buzdolabınıza yapıştırın.

– Hem bebeklerin ihtiyaçları için hem de kendi ihtiyaçlarınız için yapacağınız alışverişi mümkün olduğunca toplu halde yapın. Böylelikle her şey uzun süre elinizin altında olacaktır.

– Bebeklerin bakımı konusunda eşinizden ve aile büyüklerinden yardım isteyin. Küçük molalar verin ve dinlenin. Bebeklerinizin mutlu ve sağlıklı bir anneye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

– İkiz bebeklerinizin günlük rutinlerini not aldığınız bir defteriniz olsun. Bu günlük takip için işinize yarayacaktır. Ne zaman neye ihtiyaçlarının olduğunu önceden bilebilir ve hazırlanabilirsiniz.

İkiz bebek sahibi olmanın getirdiği başka sorumluluklar da mevcuttur. Birbirine çok benzeyen hatta birbirinin aynısı olan bu iki bebek, aile içinde sık sık kıyaslanmaya maruz kalabilmektedir. Birinin diğerine göre daha küçük olması, bebeklerin birbiriyle en çok kıyaslanma sebeplerinin başında gelmektedir. Uzun vadeli bu şekilde kıyaslamalar yapmak, aile içi dinamikleri bozmaktadır. Bebeklerden birinin diğerine göre gelişiminde bir gerilik varsa, bunu kıyas yapmak yerine mutlaka bir çocuk doktoru ile görüşmek gerekmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
  • 21-09-16