• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Süt Çocuğu Beslenmesi

Süt çocuğu beslenmesi ile ilgili sizler için bir liste oluşturduk ve bu liste üzerinden beslenmeyi daha doğru ve daha etkili bir şekilde gerçekleştirmeniz de mümkün olacaktır.

MEYVE SULARI VE PÜRELERİ:
Havuç, şeftali ve elma ilk aşamada tercih edeceğiniz meyveler olmalıdır ve bu meyvelerin kabuklarını iyice soymayı da ihmal etmeyiniz. Temiz bir tabakta meyveleri rendeledikten sonra bebekleriniz için hazır hale getirmek adına tülbent yardımı ile posa ve püre halini almasını sağlayınız, böylece sindirim daha kolay olan gıdalar ortaya çıkacak ve bebeklerinizin tüketmesi de daha kolay bir hal alacaktır. Bu meyvelerin daha yumuşak yapıya sahip olması da önem arz ediyor. Süt çocuğu beslenmesi için tercih edebileceğiniz diğer gıdalar ise domates ve çilektir ancak 8. Aydan sonra bu gıdalara başlamanız daha doğru olacaktır çünkü bazı bebeklerde bu gıdaların alerjik reaksiyona neden olduğu görülmüştür.

SEBZE ÇORBASI VE PÜRELERİ:
Sebze çorbaları, bebeklerinizin damak tadına da uygun gıdalardır ve ilk aşamada kabak, patates, havuç gibi gıdaları tercih ederek sizler de onların damak tadına uygun bir çorba hazırlayabilirsiniz. Sebze çorbalarına alışma süreçleri oldukça hızlıdır ve bunu başardıktan sonra mercimek ya da düğün çorbası gibi daha lezzetli gıdaları da onlara sunabilirsiniz. Püre ve çorba tarzı gıdalar sindimdi çok daha kolay olan ve bebeklerinizin tat alacağı gıdalardır, bu yüzden geri çevirme ihtimalleri de azalmaktadır.

MUHALLEBİ:
6. ayını dolduran bebekler için yeni bir lezzet geliyor. Akşam öğünü olarak tercih edilebilecek gıdalardan bir tanesidir ve lezzet olarak da daha özeldir. Sebze püresine alıştıktan 15 gün kadar sonra sizler de bebeklerinizi muhallebi ile tanıştırabilirsiniz.

YOĞURT:
Her gün taze olarak mayalandığı takdirde bebekleriniz için sağlıklı bir gıda olan yoğurt, ek gıdaların en besleyicisi ve en sağlıklısı olarak listelerde yerini alıyor. Hazır alabilir ya da evde kendiniz de yapabilirsiniz. Güvenilir markaları tercih ettiğiniz takdirde sorun yaşamazsınız ancak en sağlıklı olanı evinizde yapacağınız yoğurtlar olacaktır ve dilerseniz bu gıdaların içine farklı tatlar da ekleyerek çocuğunuzun damak tadı oluşumuna da katkıda bulunabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)