• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeğinizin Altını Değiştirmenin Püf Noktaları

Bebek altı nasıl değiştirilir? Sorusu, özellikle anneler tarafından sıkça sorulan ve cevabı bir türlü alınamayan sorular arasında yer alıyor. Henüz tecrübesiz olmanız ve ilk kez bebek sahibi oluyorsanız bu işi biraz da amatörce yapmanız gayet normal bir durum ancak sunacağımız püf noktaları ile birlikte bu işin ne kadar kolay olduğunu siz değerli anneler de görmüş olacaksınız. İlk etapta daha sağlıklı bir alt değiştirme için ellerinizin temizliğini yapmanız gerekiyor. Bebeklerinizin poposu bu dönemde oldukça hassas ve kirli eller de enfeksiyon kapmak için çok uygundur . Alt değişikliğini yaparken minimum 2 ay, kaynamış suya bastırılmış pamuk ile gerçekleştirilmelidir. Alt bakımında ise steril ve hijyenik ıslak mendilleri tercih edebilirsiniz ve bu ürünler işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Bebek bezi değiştirme oldukça pratik bir şekilde yapılabilir ancak tecrübesizlik zaman zaman buna engel olabiliyor.
Yeni doğanlarda alt kirletme çok daha fazla olduğu için günde 7 ila 12 kez alt değiştirme söz konusu hale gelebiliyor. Bebek altı değiştirme konusunda bilmeniz gereken en önemli detaylarla devam ediyor ve uygulama kısmına geçiyoruz.

Minder, leğen içerisinde ılık su, pamuk, temiz bez ve pişik önleyici ürünler… Bebeğinizi mindere yatırdıktan sonra iki taraftan bezin bantlarını sökün ve bebeğinizi ayaklarından tutarak yukarı kaldırın ancak bunu yaparken tek elinizi kullanın çünkü diğer eliniz de bezi tamamen almak için kullanılacaktır. Bezi çekerken yukarıdan aşağıya bir müdahale yapmanız daha sağlıklı ve daha kolay olacaktır. Kirli bezi tamamen aldıktan sonra katlayarak bebeğinizin popo bölgesinin altına koyabilirsiniz ya da bu işlemi kıvırarak da yapabilirsiniz. Bu eylemin sizlere sunduğu en büyük fayda; popo bölgesinin arka kısmında kalan pisliğin de bu sayede bez desteği ile alınıyor olmasıdır. Bebeğinizin altını temizlerken ıslak mendil kullanabilirsiniz ve bu daha ferah bir temizlik sağlayacaktır. Bu aşamada kirli bezi bebeklerinizin altında çok fazla tutmamanız gerekiyor çünkü yeniden popo kısmına bulaşacak pislikler bebeğinize zarar verebilir. Erkek bebeklerde anüs çevresi öncelikli temizlenmelidir ve sonrasında pipi bölgesi temizlenir. Yeni bezi bağlarken pipinin aşağıya gelmesine dikkat edin çünkü bu üst kısmı da ıslatmasını engelleyecek ve sizin işinizi kolaylaştırırken çocuğunuzun da rahat etmesini sağlayacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)