• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Uyku Düzeni

Düzenli bir uykunun yerini hiçbir şey tutmaz ve bu çocuklarda çok daha büyük önem taşımaktadır. Uyku düzeninde meydana gelebilecek en ufak aksaklık belli başlı sıkıntıları da beraberinde getirecektir ve çocukların daha huzursuz olmalarına neden olacaktır. Yetersiz ya da düzensiz uykunun doğurabileceği en büyük sorunlardan bir tanesi de obezite.

Uykusu gelmeyen ya da yeteri kadar uyuyamayan çocuk kendini yiyeceklere verir ve bu da aşırı kilo ile birlikte obezite sorununu meydana getirir. Depresyon ve duygusal boşluk hissini de arttıran bir sorundur ve bu aşamada uyku düzeni bir kez daha ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Çocuklarda uyku düzeni, biz yetişkinlere göre daha önemli ve yaşanacak sorunlardan bir tanesi olarak da okuldaki başarısızlık karşımıza çıkıyor. Uyku düzeni sağlıklı olmayan çocuklar odaklanma konusunda sıkıntı yaşar ve bu da okuldaki başarısızlığın en büyük nedenlerinden bir tanesidir.

Çocuklarda uyku düzeni sağlama konusunda ebeveynlere büyük görev düşüyor ancak bu konuda başarısız olma ihtimaliniz de çok fazla! Bozulan uyku düzeni çocukların karar verme yetisini kaybetmelerine de neden oluyor ve sosyal hayattaki başarısızlıklar da meydana gelebiliyor. Bu düzeni sağlamak için tehditler ya da şiddetli uyarılar ile değil, daha kibar ve daha sakin uyarılar ile onlara yardımcı olmaya çalışın. Her akşam 9 sularında yataklarında olmasını söyleyin ve bu karara uyduğu takdirde onun için de ne kadar sağlıklı bir durumun ortaya çıkacağını kendisine de aktarın. Uyku düzeninin bozulması ile birlikte karşınıza çıkacak olan sorunlar ile baş etme konusunda da sabırlı davranmanız gerekiyor çünkü sizleri aksi ve huysuz bir birey bekliyor ve onunla baş etmek gerçekten kolay olmayacaktır. Gün içerisindeki huzursuzluğunun en büyük nedenlerinden bir tanesi uykusuz kalması ve uykusunu tam olarak alamamış olmasıdır. Uyuması için ona yardımcı olun ve ilerleyen yaşlarda böyle bir sorun ile karşılaşırsanız kitap okuma etkinlikleri, yorucu oyunlar ya da daha fazla enerji harcayacağı eylemler ile birlikte uyumasını daha kolay hale getirin çünkü yorgun düşen beden her zaman uykuya da yenik düşecektir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)