• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeğinizle İlk Günler

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ve derin bir oh çektiğiniz döneme girdikten sonra karşınıza aslında şimdiye kadarki dönemden çok daha önemli günler çıkmaktadır. Artık bebeğiniz dünyada ve her an her saniye sizin ilginize bakımınıza muhtaç durumdadır. Siz de bu görevi en iyi şekilde yerine getirmektesiniz. İlk olarak bebeğinize anne sütü vermeyi asla ihmal etmeyin. İlk gelen süt bebeğiniz için inanılmaz yararlı adeta ilk aşısı gibidir, bağışıklığını oldukça olumlu etkilemektedir. Anne sütü alırken ilk 6ay bebeğin su ihtiyacı da buradan karşılanır, ayrı olarak su içirmeye gerek yoktur.

Bebek Nasıl Bakılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğumdan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bebeğinizin yıkanmasıdır. Doğduğunda vücudunda kremsi bir tabaka bulunur. Bebeği  yıkarken de göbek bağını ıslak bırakmadan yıkamayı gerçekleştirmelisiniz. Göbek bağı anne karnındaki bebeğin anneden besin ve bağışıklık güçlendirici antikorların almasını sağlar. Bebek doğduğunda bu kordon hijyenik şartlarda kesilir, bebekte kalan göbek bağı bir müddet  sonra kendiliğinden düşmektedir. İşte bu süre zarfında göbek yoluyla bebeğe çok ciddi mikroplar da ulaşabileceği için titiz davranılması ve pansumanlarının özenle yapılması gerekir. Göbek bağı bakımı %70 alkol ve steril gazlı bez ile gerçekleşir. Alkol vücuda temas etmemelidir. Bebeğinizin kemik gelişimi için hareket haline olması en doğal durumdur. Çocuk doktoru tarafından gerekli görülmedikçe bebeği kundaklamamak gerekir. Kış aylarında doğmuş ise üşür kaygısıyla kat kat giydirip bebeği terletmek doğru olmayacaktır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise bebeğinizin altını sık sık değiştirmek olacaktır. Kesinlikle havasız kalmamalı, temizlenirken de su, alkolsüz bez veya bebekler için özel temizleyici sıvılar kullanabilirsiniz. Kız bebeklere önden arkaya doğru silinmesi önerilir. Mecbur kalmadıkça hazır ıslak mendillerini kullanmanız önerilmez. Daha sonra ise bebekler için özel pişik kremi kullanmanız uygun olacaktır. Bebeğinizin tırnak kesimine ilk 40 gün gerek yoktur, kendiliğinden kırılır. Genellikle de eldiven giydirilmesi önerilir. Daha sonra uyurken ve bebeğe özel bir tırnak makası ile kesilmelidir. Aşırı çapak,  kızarıklık,  akıntıda ise doktora başvurulmalıdır. Kulak bakımına geçtiğimizde ise yine kaynamış sıcak suda bez ıslatılarak kulağın dışta görünen kısmı ve kulak arkası silinir. Bebeğinizin burnu tıkanmışsa serum fizyolojik damla günde 4-6 defa birer damla olmak üzere burun deliklerine damlatılır. Bu işlem beslenme öncesi yapılır ise kusmaya sebep olmaz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 4,50 / 5 puan)