• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeğinizle Tatlı Konuşun

Bebeklerle ilgili en önemli noktalardan birisi onlara doğru şekilde yaklaşarak iletişim kurabilmek ve sorunlarını anlayıp mutluluklarını sağlayabilmektir. Yeni doğan bebeklerde beslenme çok önemli olduğu gibi doğru bakım yapabilmekte önemlidir. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özden ÖZSOY KOÇ, bu yazıda size bebeğinizle nasıl ilgilenmeniz gerektiğini ve onu doğru anlayarak büyütebilmeniz konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Çocuk ve bebeklerin sürekli olarak bilgisayar ve televizyon karşısında yemek yemeleri, uyumaları veya oynamalarına müsaade edilmesi en büyük yanlışlardan biridir çünkü bu durum çocuğun şiddet gibi her türlü uyarana açık ve ilerde sorunlu bir psikoloji sahibi olmasına neden olabilmektedir. Kısa bir süre ve yaşına uygun olmayan şeyler izlemesine arada izin verilebilir ancak çocuğa bu konudaki kontrol asla tamamen kendi eline bırakılamaz. Bazı yapılan çalışmalar aşırı televizyonun otizm gibi rahatsızlıklara yol açabileceği ve çocuğun doğru sosyalleşmeyi öğrenememesine neden olabileceğini ortaya koymuştur. Bebeklerin oynayacağı oyuncaklar onları yemeye çalışma ve yutma durumları gibi olasılıklar açısından çok dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Sağlıklarını bir şekilde olumsuz etkilememeli ve aynı anda onlarla oynarken zekâlarını ve becerilerini güçlendirecek olan oyuncak tercihleri anne ve babalar tarafından dikkatle yapılmalıdır.

Yemek yeme konusunda ise bebek ve çocukların yemek istedikleri miktarı anne ve babanın belirlemesi yapılan büyük hatalardan birisidir. Miktarı çocuk belirler ancak anne ve babada yemeğin zamanına ve hangi odada yenebileceğine karar vermelidir ve bunu çocuğa bırakmamalıdır. Çocuk ilk yaşına girene kadar doğumdan itibaren bu kurallar uygulanmalıdır. Yemek seçimini çocuğun yapmasına izin verilmesi de genelde doğru değildir. Beslenme konusunda önemli bir nokta daha bebeğin ilk 6 ayı boyunca sadece anne sütü verilmesidir. Eğer annenin sütü gelmeye devam ederse 2 yaşa kadar emzirmek en doğrusudur. İleride ek olarak verilen yiyecekler ilk başta daha sulu bir biçimde sonra ise yavaş yavaş püre şeklinde verilmeye başlanmalıdır. Pütürlü bir yapısı olan yemekler ise en sonda verilen ek besin olmakla beraber besinleri kolay yenilecek hale getirmek için mutfak robotları kullanılmalı bu işlem bir çatal veya kaşık yardımıyla elle yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar bebeklere giydirilen kıyafetler temiz olmalı ve aynı zamanda kıyafetleri hem rahat hem de pamuk içeren kumaşlardan seçilmelidir. Bebeklere banyo yaptırma vakti önemlidir ve bunun doğrusu uyku vakti öncesidir ki rahat bir şekilde uyumasına neden olur. En önemli bakım unsurlarından biriside bebeğin anne ve babanın psikolojisinden ve ruhsal durumundan birebir etkilendiği gerçeğidir. Sevgi ve anlayışla büyütülen bir çocuk hep bunu göreceği için kendisi de öyle olma eğilimindedir. Burada çocukların sevgiye olan ihtiyacını çok iyi anlamak ve bu ihtiyacı karşılayabilmek her şeyden önce gelir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)