• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Büyüdükçe Ağlayan Bebek

Öncelikle dış dünyayla iletişim kuran bebekler bütün anlatmak istediği sıkıntıları ağlayarak anlatmaktadırlar. Bu durum özellikle bebeğin sosyal hayata iyice alıştığı dönemler olan 4 veya 5 aylık olduğu zamanlarla beraber iyice sıklaşmaktadır çünkü bebek anladığı her olay için bir tepki vermek ister ki bu da tabi ki gülmek veya ağlamak olacaktır. İşte bu durumlardan ağlamanın artması ve nedenlerini Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özden ÖZSOY KOÇ sizler için incelemiş bulunuyor.
Bebekler zamanla gelişip büyüdükçe ihtiyaçları da onlarla beraber büyümektedir. Yeni doğmuş bebek büyürken açlık sıklığı artar çünkü daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Bunu temin edebilmek içinde sık acıktığı sürede dolayısıyla ağlamalarda artacaktır. Ek gıda başlanmış bir bebeğin acıkma sıklığının attığı gözlenen bir durumdur. Bebeğin doğru sıklıkta beslenmesini iyi takip edip anlamak gereklidir. Bir bebek gün boyunca pek çok hareket yaparak enerjisini zamanla bitirecektir ve bu yorgunluk durumu da bebeğin ağlama sebeplerinden birisi olabilir. Eğer uyku durumu iyi takip edilmeyen ve yeterince uyumayan bir bebeğiniz varsa gerekli enerjiyi toplayamayıp sürekli yorgun düşmesi ve de bunu size anlatmak için ağlaması çok normaldir. Bebekler acı çektikleri zaman yapabilecekleri tek şey yine ağlamaktır. Eğer bebek bir hastalığa yakalanmışsa ve vücudunda herhangi bir bölgesi ağrıyorsa bu durumda acı veya ağrı yaşıyor olma olasılığı da oldukça fazladır. Düşüp kendini yaralayan veya diş çıkarma dönemi gibi dönemlere dikkat ederek önlem alınmaya çalışılmalıdır.
Bebekler büyüdükleri süreçte annelerini yanında görmeye alışırlar ve bu bir bağımlılık olur. Özellikle 7 ve sonrası aylarda bu durumda daha fazla bir artış olması gayet normaldir. Bu anneyi psikolojik olarak ve bedenen bir miktar yoracaktır ancak kendini buna önceden hazırlaması çok önemlidir. Bebek ilgiyi hissedemediği vakitlerde ağlayarak bu durumdan çok rahatsız olduğunu anneye bildirecektir. Hep yanında olmasını istediği annesini görmeyince kaygı gibi durumların oluşması genelde gözlenen bir olaydır. Günümüz modern hayatında anneler ve babalar bebekleri şu veya bu nedenlerle ihmal ederek bu durumun artmasına neden olmaktadırlar. İş hayatı ve evdeki yapılması gereken işlerle başa çıkamayan anne teknolojinin de bilgisayar vb. araçlarla beraber iyice hayatına girmesiyle bebeğe lazım olan vakti farkında olmadan iyice azaltabilir. Bu durumun farkında olmak çok önemlidir çünkü bu olayın ilerde de yansımaları olacağı gözlenecektir ve bebek hep daha fazla ağlamaya başlayacaktır. Önemli olan bir mesela daha ise bebeklerin oyun ve keşif zamanlarında bir şeyler öğrenirken başaramadıkları bazı olaylar meydana gelince üzülmeleri ve hayal kırıklığına uğramalarıdır. Bunu önlemek çok zor değildir ve aslında bebeğin yapamadığı şeyleri biraz daha değiştirip basitleştirerek ona tekrar yapabileceği şekilde sunmak yeterli olacaktır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)