• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Acil Durumlar

Çocukları hastalıklardan korumak, hastalandıkları zaman onlara ilk yardım yöntemlerini uygulamak oldukça önemlidir. Çocuklarda acil durumlar olduğu zaman, bazı basit tedbirleri uygulamak son derece etkili olur. İlk anda yapılan müdahaleler hem hayat kurtarır, hem de daha büyük sorunların yaşanmamasını sağlar.

Anne ve babalar çocukları hastalandıkları zaman panik yapmak ve endişelenmek yerine bilinçli ve soğukkanlı davranmalıdır. Çocukluk döneminde yaşanan kazalara zamanında müdahale etmek oldukça önemlidir. Yaşanan küçük ve büyük tüm kazalar ve yaralanmalarda ilk müdahale edecek olan çocuğun ebeveynidir. Bu yüzdende ebeveynlerin çocuklarda acil durumlar karşısında bilinçli davranması gerekir. Çocuklar kendilerine neyin zarar vereceğini bilemezler ve her şeyi yaşayarak öğrenmek isterler. Bu yüzden devamlı olarak anne babanın çocuklarını gözetim altında tutması gerekir. Acil durumları önlemek için anne ve babanın mutlaka uygulaması gereken kurallar vardır. Bunlar;

  1. Çocuklarda aşı programının eksiksiz uygulanması gerekir. Aşı sayesinde birçok hastalığın önüne geçilmektedir.
  2. Büyüme ve gelişme çağında olan çocuğun sağlığı düzenli olarak doktor kontrolünde gözlemlenmelidir. Birçok hastalık erken teşhis edildiği zaman, kolaylıkla tedavi edilebilir.
  3. Acil durumlara maruz kalmamak için evde bulunan tehlikeli maddelerin mümkün olduğunca çocukların ulaşamayacağı yerlerde bulundurulması gerekir.
  4. Çocukların ulaşabilecekleri prizler kapatılmalıdır. Çünkü çocuklar her şeyi keşfetmek isterler ve dokunarak öğrenirler.
  5. Çocuklar 12 yaşından önce kesinlikle ön koltuğa oturtulmamalıdır. Arka koltukta bile çocukların kemerleri bağlanmalıdır. Bu sayede ani fren ya da sarsıntılarda çocuğun yaralanması engellenmiş olur.
  6. Çocukların düşme riskinin olabileceği bisiklet, kaykay ve top oyunlarında dizleri ve dirsekleri için koruyucu kullanmaları gerekir.

Acil durumlara karşı öncesinde hazırlık yapmak gerekir. Anne ve babalar çocuklarının herhangi bir kronik rahatsızlığı varsa, öncelikle bu esnada çocuklarına nasıl müdahale etmeleri gerektiği hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Çocuğun okul döneminde bunu çocuğun öğretmenlerine bildirmelidir. Ayrıca anne ve baba çocuğuna acil durum karşısında nasıl müdahale edilmesi gerektiği noktasında da öğretmeni bilgilendirmelidir. Her anne ve babanın ilk yardım bilgisi olması gerekir ve olası bir acil müdahale karşısında nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerekir. Çocuğun ateşlenmesi, havale geçirmesi ve düşmesi gibi durumlar karşısında ilk müdahaleyi rahatlıkla yapabilmelidir. Bu konuları çocuklarının doktorundan özellikle öğrenmelidirler. Acil müdahale gerektiren her konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Yüksek ateş durumunda çocuğun ılık banyo yaptırılması, çocuğun havale geçirmesi durumunda düz zemine yatırılması, nefessiz kaldığında sunni teneffüs yapımını ailenin bilmesi gerekir. Çocuğun düşmesi, yaralanması ve yanması gibi durumlarda da anne babanın ilk müdahalesi son derece önemlidir.

İlk yardım bilgisine sahip olan anne ve babalar acil bir durum karşısında panik yapmazlar. Gerektiği gibi müdahale ederler. Çocuklarda acil durumlar karşısında ebeveynler olabildiğince soğukkanlı ve planlı davranmalıdır. Anne ve babanın çocuğa ilk müdahaleyi yaparken, aynı zamanda da doktoru ya da acil servisi araması gerekir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)