• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Aşı Korkusu

Hastalıklardan korunmak ve uzak durmanın yanı sıra daha sağlıklı bir birey olmaları adına bebeklerinizin sık sık aşı olması gerekiyor ve özellikle yeni doğanlar için bu durum biraz daha fazla önem taşıyor ve önlerinde aşı ile ilgili uzunca bir yol var diyebiliriz. Çocuklarda aşı korkusu, genellikle duydukları acı ve görsellik olarak yer alıyor ancak bu korkuyu yenmeleri de mümkündür. Onlara aşının korkulacak bir şey olmadığını anlatabilir ve bunu hal ve hareketleriniz ile de ortaya koyabilirsiniz.

Bebekler İçin Neler Yapabiliriz?

Bebekler, koruyucu melekleri olarak annelerini ve babalarını görürler. Aşı esnasında onların yanında olacağınızdan şüphemiz yok ancak aşıdan korkmalarını engellemek için onlara daha fazla yardımcı olabilirsiniz. Bebekler, ebeveynlerin tedirginliklerini ya da korkularını sezdikleri anda daha fazla heyecanlanır ve daha fazla tedirgin olur işte bu aşamada anne ve babalar olarak onlara korkulacak bir şey olmadığını hal ve hareketleriniz ile göstermelisiniz. Aşı eylemini daha kolay hale getirmek adına onların ilgisini çekebilecek oyuncakları da yanınızda götürebilirsiniz ya da en sevdiği oyuncağı eline tutuşturmak da doğru bir yöntem olacaktır.

Çocuklarda aşı korkusu, anne ve babaların hatalarından kaynaklı olarak da karşımıza çıkıyor. Yıllardır devam eden bir gelenek gibi anne ve babaların çocuklarını aşı yaptırmaya götüreceğim tehdidi gerçekten onların hayal dünyasında biraz daha abartılı bir şekilde yer alıyor ve artık aşıdan korkmaya başlıyorlar.  Unutmayın ki bebeklerinizin ve çocuklarınızın önünde aşı ile ilgili çok uzun bir yol var ve bu yolda sizler de onların yanında yer almak durumundasınız. Eğer onları aşı tehdidi ile korkutmaya devam ederseniz bir süre sonra aşı yaptırmaya götürürken fazlasıyla zorlanırsınız ve hatta imkansız bir hal alabilir. Aşı korkularını yenmelerini istiyorsanız eğer bunun sıradan bir şey olduğunu onlara göstermeli ve onlara yardımcı olmalısınız, aksi takdirde hem sizler, hem de bebekleriniz için zor bir süreç meydana çıkacaktır.Rahat tavırlarınız, güçlü duruşunuz onlar için önem taşıyor ve özellikle aşı yaptırma anında bu durum ve duruşunuz daha fazla güç veriyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)