• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeklerde ve Çocuklarda Korku

Yapılan araştırmalar, 2 ila 6 yaş arası çocukların daha fazla korktuğunu ve çevredeki gürültüden çok daha fazla etkilendiğini net bir şekilde gösteriyor. Özellikle 2.5 yaşındaki çocuk, çevresindeki insanlardan, hayvanlardan ve özellikle doktorlardan korkmaya başlıyor ancak bu korku uzun süreli değildir ve basit bir eğitim ile tedavi edilebilir. 3 yaşına geldiklerinde köpekler ve kediler de korktukları canlılar arasına giriyor ancak onlarla vakit geçirmeye başladıklarında yenebilecekleri bir korku türüdür. Çocukların hayal gücü, yetişkinlere göre çok daha ütopik olduğu için zaman zaman zihinlerinde canlandırdıkları hayali canlılardan da korkabilmekte ve bunun etkisi altına girebilmektedirler. Bebeklerde ve çocuklarda korku, uzman bir psikolog yönetiminde çok kısa sürede ortadan kaldırılabiliyor ancak bunu aile içinde çözmek de mümkündür.

 

Çocuklar Neden Korkuyor?

  • Bebeklerde ve çocuklarda korku, genellikle hayal gücünün sınırsız ve kuralsız  şekilde işlemesinden kaynaklanıyor. Dışarıda gördüğü bir köpeği kendi hayal dünyasında şekillendirebildiği için sıradan bir köpek onun için büyük bir canavar haline gelebiliyor.
  • Deneyimsizlik de bebeklerde ve çocuklarda korku mekanizmasının ilerlemesine neden oluyor. Daha önce görmediği ya da yaşamadığı bir durumu gözünde büyütebiliyor ve o olaya ya da mekana karşı bir tavır sergileyebiliyor ancak zamanla bu tavırdan uzaklaştığını göreceksiniz.
  • Çevresindekilerin boyut olarak kendinden daha büyük olması da bebeklerde korku mekanizmasının ilerlemesindeki en büyük etkenlerden bir tanesidir.
  • Çocuğun hayal gücünün geniş olması da korku kaynağı olabilir.
  • Yürüme evresini atlattıktan sonra çocuk çok daha hızlı keşfetmeye başlar ve korkacağı şeylerin sayısı da artar. Çocuklar, dokunarak keşfetmeyi tercih ediyor ve meraklarını bu şekilde gideriyor.

Hayal gücünü daha etkin bir şekilde kullanan çocukların korku mekanizması çok daha hızlı ve farklı işliyor. Boyutsal büyüklükler ve zihinde canlanan hatıralar ile birlikte kendi içinde yaşadığı korkuyu dışarıya ve çevresine de yansıtabiliyor. Korkuları ile yüzleşmesini engellemeyin ve deneyim sahibi olarak bu korkularını çok ama çok kısa sürede yenebileceğini ona gösterin ve bu özgüven konusunda da çocuklarınızı daha iyi bir noktaya getirecektir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)