• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeklerde Tırnak Kesimi

Zayıf bir bünyeye sahip olan bebeklerin tırnakları da oldukça güçsüzdür ve henüz deri ile teması güçlü hale gelmediği için ebeveynler açısından tırnak kesimi de zahmetli ve sıkıntılı bir hal alır. Bebeklerde tırnak kesimi konusunda biraz daha hassas ve dikkatli davranmanız gerekiyor ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da mevcuttur. Bebeklerin tırnakları, yetişkinlerin tırnaklarına göre çok daha çabuk uzar ve bebekler merak ettikleri için kendileri ile oynamayı da sever, bu da kendilerine zarar vermelerine neden olur. Düzenli olarak tırnak kesimini gerçekleştirmenizde fayda var aksi takdirde yüzü, elleri ve ayakları tırnak izi olabilir ve yaralanmalar da meydana gelebilir.

  • Tırnak kesimini banyo sonrası hem sizin hem de bebeğiniz için de daha iyi olacaktır. Suyun temas ettiği tırnak ve deri bölgesi daha yumuşak bir hal alır ve bu da bebeklerinizin ve sizlerin acı çekmesini de belli ölçüde azaltır. Eğer bebeklerinizin uykusu ağırsa bu eylemi uyku anında da gerçekleştirebilirsiniz, böylece daha sorunsuz bir tırnak kesimi yapılabilir.
  • Tırnak altındaki bölgeye baskı uygulamanız tavsiye ediliyor, bu sayede bebeklerinizin acı çekme oranını da azaltmış olursunuz ayrıca bu yöntem sizlere daha kolay bir tırnak kesme ortamı hazırlıyor.
  • Bebeklerde tırnak kesimi sonrası yumuşak bir şekilde törpülemenizde de fayda var. Sivri ya da sert tırnaklar çocuklarınızın kendine zarar vermesi için uygundur ve bebekler bunu çok kolay bir şekilde yapabilir. Törpülenen tırnaklar, çocuklarınızın kendine vereceği zarar riskini de azaltacaktır.
  • Tırnak kesimi esnasında sorun yaşarsanız eğer panik yapmayın çünkü sizlerin panikleyen hali çocuklarınızı da ürkütecek ve daha çok korkmasına neden olacaktır. Kanayan ya da yaralanan kısma krem ya da losyon ile müdahalelerde bulunabilirsiniz. Gazlı beze ihtiyacınız yoktur, kremler doğru tedavi yöntemi olarak karşınıza çıkacaktır.

Bebeklerinizi rahatlatmanız, bu eylem öncesi onların kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır ve yine tırnaklarını keserken küçük oyunlar ve şirinlikler ile de bu eylemi daha keyifli ve daha sorunsuz bir hale getirmeniz de mümkündür.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (4 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)