• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda İdrar Kaçırma

Tıbbi adı Enürezis olan idrar kaçırma, gece meydana geldiğinde Enürezis Nokturna ismini almaktadır. Uykuda altını ıslatan çocukların sayısı hiç de az değildir. Çocuklarda idrar kaçırma bazen psikolojik, bazen de fiziksel nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Mesane yani idrar torbasının gündüz kontrolü çoğu zaman en erken 2 yaşında en geç de 3 yaşında olmaktadır. Gece kontrolü ise, çoğu zaman en erken 3, en geç de 5 yaşlarında olmaktadır. Eğer idrar bu dönemler dışında kaçırılıyorsa, Enürezis rahatsızlığı baş göstermektedir. Bu rahatsızlık çoğu zaman ailevi olmaktadır. Bazı ailelerde mesanenin kontrolü daha geç olmaktadır. Bu tip ailelerde, anne ve babada da bu rahatsızlık görülmüş olabilir. Elbette rahatsızlık sadece ailevi değildir. Bazı zamanlar bu rahatsızlığın bazı hastalıkların belirtisi de olduğu gözlemlenmektedir. Bunun araştırılması için konusunda uzman doktorumuza danışmanız oldukça önem taşımaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konusunda  yurtdışında eğitim görmüş olan Özden Özsoy Koç’a danışabilirsiniz.

İdrar kaçırmanın erkek çocuklarda daha fazla görüldüğü gözlemlenmektedir. Daha sık geceleri meydana gelen bu rahatsızlık, gündüzleri de olabilmektedir. Özellikle gündüz meydana gelen idrar kaçırma durumlarında idrar yolu iltihabı görülebilir. Bu durumda hemen tedavi yoluna gidilmelidir. Bu tarz üriner sistem hastalıkları ve çocuklarda idrar kaçırma rahatsızlığı gerekli tedavi yöntemleriyle düzelebilmektedir. Burada ebeveynlere düşen en büyük görev bu rahatsızlığın geçici olduğunun çocuğa telkin edilmesi ve bunda utanılacak bir durumun olmadığının altının çizilmesidir. Gece idrar kaçırma durumlarının daha çok sosyoekonomik seviyesi düşük olan ailelerde meydana geldiği belirtilmektedir. Daha çok psikososyal nedenlerin sebep olduğu bu rahatsızlık böbrek sorunu olanlarda da görülebilmektedir. Buna ek olarak, şeker hastası olan çocuğun fazla susaması sonucu çok su içmesi de gece idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

Elbette her idrar kaçıran çocuk şeker hastası olacak diye bir kural yoktur. Bunun için konusunda uzman bir doktor tarafından çocuğun açlık kan şekerine bakması gerekmektedir. Bahçeşehir’de bulunan muayenehanemize geldiğinizde bu konuda gerekli tüm tetkikler güvenilir ve uluslararası kalite sertifikalı laboratuvar ile yapılmaktadır. Aynı zamanda muayenemize gelen her çocuk bekleme odalarında kendileri için ayrılmış oyuncaklarla vakit geçirerek klinik havasının stresinden ve kaygısından kurtulmuş olarak muayene edilmektedirler. Klinikum Stuttgart Olgahospital Çocuk Romatoloji bölümünde eğitim alan Özden Özsoy Koç sizlere çocuklarda görülen idrar kaçırma rahatsızlığı ile ilgili ne gibi tedbirler alınması hakkında destek olmaktadır. Çocuklarda idrar kaçırma gibi bir rahatsızlık baş gösterdiğinde zaman kaybetmeden muayenehanemize uğramanızda büyük fayda vardır. Son derece modern bir çatı altında hizmet veren muayenehanemiz aynı zamanda çocukların sağlıklı gelişimi için her türlü ilerlemeyi yakından takip etmeyi görev bilen bir kurum haline gelmiştir. Doktorunuzun sağlayacağı psikolojik destek en az fiziksel tedavi yöntemleri kadar önem taşımaktadır. Bu süreçte çocuğunuzla kuracağınız ilişkinin kalitesi de oldukça önemlidir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)