• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

Bağırsak parazitleri tahmin edileceği gibi bağırsaklarda yaşayıp, beslenen bir türdür ve vücudun istenmeyen misafirleridir. Çocuklarda bağırsak parazitleri okul ve yuvalardan kaynaklanan toplu yerler dolayısıyla sıkça karşınıza çıkabilmektedir. Öncelikle bütün çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılması gerekmektedir. Bu alışkanlığı hem ebeveynler evde, hem de öğretmenler okullarda çocuklara aşılamalıdırlar. Bağırsak parazitlerine sadece çocuklarda değil her yaştan erişkinlerde de rastlanabilir. Hijyen kurallarına uymak ana şarttır ancak bazı parazit türleri hava yoluyla da bulaşabilmektedir. Bağırsak parazitleri özellikle temiz su kaynaklarının az olduğu ya da bulunmadığı bölgelerde kendini gösterir. Buna ek olarak, hijyen koşullarının yeterli seviye altında olan hemen her bölge bu parazitler için ne yazık ki ortam yaratmaktadır. Kıl kurdu, yuvarlak solucan, amip ve giardia gibi türler en sık rastlanan bağırsak parazit türlerindendir.

Bağırsak parazitinin belirtileri farklı şekillerde görülebilmektedir. Karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, bağırsak gazının artması, makat bölgesinde kaşıntı gibi problemler, uyku halindeyken ağızdan salya akması, huzursuz bir uyku ve diş gıcırdatma çocuklarda bağırsak parazitleri belirtilerindendir. Bunlara ek olarak, bazı durumlarda burunda ve vücutta kaşıntı da görülmektedir. Elbette bu belirtiler yetişkinlerde de aynı şekildedir.  Çocuklarda bağırsak parazitleri rahatsızlığını düşündüğünüz anda Bahçeşehir’de bulunan muayenehanemizde yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Yapılan titiz tetkik ve görüşmeler sonrası tedavi süreci başlar ve doktorunuzun güvencesi altında, kaliteli ve kalıcı tedavi yolları uygulanmaktadır. Bağırsak tedavisinde kesin tanı  ‘’gaita – gayta’’ incelemesine müteakip yapılmaktadır. Bazı testlerde saptanması gereken parazit ve yumurta örnekleri 2 ya da 3. testten sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle kıl kurdu bağırsak paraziti türünde çocuğunuzun gece huysuzluğu esnasında altı açılıp bakılmalıdır. Makat bölgesinde rengi açık ve yaklaşık 1 cm uzunluğunda kıl kurduna rastlanabilir. Böyle bir durumda muayene ihmal edilmemelidir. Bu gibi vakalarda gerekiyorsa, tüm aile bireyleri tedavi edilmektedir.

Parazitin en doğru şekilde tedavi edilmesi için konusunda uzman bir doktora ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda sizlere hizmet veren doktorunuzun Bahçeşehir’deki muayenehanesini ziyaret edebilirsiniz. Doktorunuz parazit cinsini tetkik ettikten sonra size en uygun ilaçları yazmaktadır. Böylelikle hastalık sürecini en kısa zamanda atlatabilirsiniz. Bağırsak paraziti vakalarında ebeveyn olarak çocuklarınıza el yıkama alışkanlığını aşılamanız gerekmektedir. Hijyen sağlığının öneminden bahsetmek de çocuklarda bilinç duygusunu güçlendirecektir. Özellikle tuvalet sonrası el yıkamanın önemi uygun bir dille çocuklara anlatılmalı ve zaman zaman hatırlatılmalıdır. Çocukların ve onlara bakım yapan kimselerin de el tırnaklarının kısa kesilmesi yararlıdır. Çocuklarda bağırsak parazitleri hijyen olmayan içme suları yoluyla da geçebilmektedir. Buna ek olarak, çiğ sebze ve meyveler mutlaka bol su ile yıkanmalıdır. Temizliğine güvenmediğiniz yeme içme yerlerinden mümkün oldukça çiğ sebze ya da meyve yemeyin. Aynı zamanda eti pişmiş olarak tercih etmelisiniz. Alacağınız tedbirler konusunda doktorunuz sizlere yardımcı olmakta ve gerekli tedavi yollarını uygulamaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)