• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Yemek Yememe Problemi

Bebek ve çocuklara yeni tatlar denetmek ve onları sürekli yemesini sağlamayı genelde çoğu anne ve baba ister. Ancak onların sağlıklı ve gerekli bulduğu bu besinleri çocuklar reddetme eğiliminde olabilmektedir. Bu durumlarda çocuğun üstüne çok gidilmemeli ve eğer o yemeği yemek istemiyorsa çok fazla zorlamak yanlıştır.

Çocukları sadece yemesini istediğimiz yemeklere biraz özendirmeye çalışarak ile başlamak gereklidir ancak eğer kesin bir tutumla çocuk istemezse abartılı reaksiyonlar verilmeden biraz daha sakin kalınması bu durumlarda oldukça önemlidir. Çocuklara bir yemeği sevdirmek amacıyla annelerin hep denediği yöntem olan en sevdiği yemeği veya tatlıyı bir ödül olarak sunmak ve diğer yemekleri bitirmediği zaman istediğine kavuşamayacağını çocuğa hissettirmek genelde ters sonuçlar verir. Çocuklar bu tür davranışlar karşısında yemek zorunda bırakıldıkları yiyeceklerden nefret etme veya iğrenme gibi davranışlar geliştirmektedir. Bu yapılan yine çocukta kendi sevdiği yiyeceklerin sizin ona önerdiklerinizden çok daha üstün olduğunu hissettirecektir. Yani bir yiyecek için başka bir yiyeceği ödül olarak göstermek yapılabilecek en büyük yanlışlardandır.

Cips,  kızartma vb. yiyeceklerin mümkün olduğunca eve sokulmaması en doğru hareket olacaktır. Bunlar ortada olduğu sürece çocuklar bu yiyeceklere eğilim göstermektedir. Yapılması gereken şey ise sebze ve meyve gibi sağlıklı gıdaları evin her yerine ve mutfağa görülebilecek şekilde koyarak bunların çocuğun daima gözünün önünde olmasını sağlamaktır. Sürekli ısrar olmadan ve hep çevresinde bulduğu yiyecekleri çocuk elbette merak ederek denemek isteyecek ve beğendiği şeyleri kendisi de bir süre sonra istemeye başlayacaktır. Eğer bir çocuğa kendi isteğiyle bir şeyi reddetme hakkı verilirse o zaman kesinlikle onu reddetmek yerine kabul etme eğilimine daha yatkın olma ihtimalleri artmaktadır. Zorlandıkları her durumda ise reddetme olasılığı artar. Çocuklara herhangi bir yiyeceği bir defadan daha fazla ve ısrarla asla teklif etmeyiniz. Yemesini istediğiniz her şeyi özellikle sebzeler gibi sağlıklı olanları diğer yemeklerin içine saklayacak yemek pişirme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Eğer bunları sos tarzı şekillere getirip onların önüne koymayı denerseniz sebzeleri de meyveleri de daha istekli yiyebileceklerini görürsünüz. Çocuklara meyve ve sebzeleri en taze biçimde vermek onların daha hoşuna gider. Rahatça yiyebilecekleri şekilde dilimlemek ve ellerine verip kendilerinin yemesine izin vermek çocukların en çok sevdiği yemek yeme şeklidir. Yemeği yerken çoğu zaman bunu eğlenceye dönüştürmekten zevk alırlar. Çocuklarla beraber yemek ise onları daha da mutlu edecektir. Anne ve babayı sofrada görmek onlarda yemeğe karşı bir istek oluşturmaktadır. Sizin ne yediğinize dikkat ederle ve onları denemek isteyebilirler. Bundan dolayı her zaman çocuklarınızla beraber yemeye dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)