• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Ek Gıda ve Beslenme Listesi

Ek Gıdaya Geçiş!
Ek gıda ve beslenme listesi öncesinde sizlere hatırlatmak istediğimiz birtakım detaylar var ve bu detaylar ile birlikte konu daha net bir hal alacaktır diye düşünüyoruz. En erken 4 ve bununla birlikte en geç 6 aylıkken ek gıdalara başlanması daha uygun olacaktır. Erken ya da geç başlama durumu bebeklerinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek ve kabızlık, ishal, yüksek ateş gibi sonuçlar doğuracaktır. Önerilen dönemlerde dışında ek gıda kullanmadığınız takdirde beslenme konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacaksınız. Peki nasıl başlıyoruz?
1) İlk etapta hazmedilmesi daha kolay olan gıdalar ile başlamak daha doğru olacaktır. Elma suyu ya da muhallebi gibi gıdalar bebeğiniz için hem faydalı, hem de hazmı daha kolay olan gıdalardır ve tat olarak da bebeklerinizin ilgisini çekecektir.
2) Yine geçiş döneminde tek çeşit gıda tercihi yapmanız daha doğru çünkü bebeklerinizin bağırsakları bu dönemde bir hayli hassas ve bir o kadar da zayıf, hal böyle olunca birden çok gıda ile ilgilenmek de bağırsaklarını yoracaktır.
3) 1-2 çay kaşığı ölçeği ile sunum yapmanız bebeğinizin işini daha kolay hale getirecektir. Yoğun gıdalar onu yorabilir ve gıdalardan uzaklaştırabilir.
4) Kaşık ya da suluk yardımı alabilirsiniz ve bu sayede bebeklerinizin biberondan biraz olsun uzaklaşmasını da daha uygun hale getirmiş olursunuz.
5) En az şu kadar ya da maksimum bu kadar yemeli gibi bir sınırlama koymak doğru değildir. Bu miktarı bebekleriniz belirlesin ve zaten yemekten sıkıldığında ya da karnı doyduğunda sizlere bununla ilgili bir sinyal verecektir.
6) Bebeklerinizi yemesi için zorlamayın. Eğer tadını beğenmediği bir gıda sunuyorsanız ve bu gıda ondan büyük bir tepki alıyorsa farklı bir gıda tercihi yapabilirsiniz.
Ek gıda ve beslenme listesi ile birlikte sizler de anne sütünün yanı sıra destek alabileceğiniz ek öğünleri kullanabilir ve bebeğinizin damak tadını da biraz olsun değiştirebilirsiniz. İlgisini çekeceğinden emin olabilirsiniz çünkü lezzet olarak daha tatlı ve daha hoş gıdalardır .

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)