• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz sizin en kıymetlinizdir ve onun keyifli, mutlu, sağlıklı olması için son derece dikkatli ve özenli davranırsınız. Kimi zaman bebeklerinizde gözlemlediğiniz farklılıklar, bebeklerde ihmal edilmemesi gereken belirtiler dâhilinde olabilir. Bebeklerin hasta olması ebeveynler için en korkutucu anlardan ve en endişe edilen zamanlardandır. Onun ateşlenmesi, öksürmesi, huzursuz olması ve ağlaması karşısında kimi zaman evde müdahale yollarını seçerken, kimi zamanda hemen doktora götürmeniz gerekir.

Çoğu zaman hastalıkların başlangıcında gözlemlenen belirtiler, bebeğinizde hastalığın erkek teşhis edilmesini ve tedavi edilmesini sağlar. Bu yüzden bebeklerde ihmal edilmemesi gereken belirtirler gözlemlendiği an acil müdahale edilmesi gerekir. Bu durumlarda hemen çocuk doktorunuz ile iletişime geçmeniz ya da acil servise gitmeniz lazımdır. Bebeğinizde hissettiğiniz an gözardı etmemeniz ve ihmal etmeden doktorunuza götürmeniz gereken belirtiler;

DUDAK MORARMASI: Vücudun belli noktalarında oluşan morarmalara siyanoz denilir. Vücutta dolaşan kan pembedir ancak kan hücrelerinin yeterli oksijen alamaması durumunda kan renginin dışa vurumu mavi olur ve morarma olarak adlandırılır. Siyanoz başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bebeğinizin dudağında morarma gözlemlediğiniz zaman bunun anlamı; bebeğinizin yeterli oksijen alamadığıdır. Bu yüzden bebeğinizin dudağında morarma gördüğünüzde ihmal etmeden doktorunuza götürmeniz gerekir.

NEFES DARLIĞI: Bebeklerde görülen nefes darlığı, rahat nefes alamadıkları anlamına gelir. Ebeveynlerin endişelenmesine sebep olan bu durum, bebeklerin rahat olarak uyuyamamasına, hızlı hızlı nefes almasına ve nefes alırken, genzinden ıslık sesi tarzı sesler çıkmasına sebep olur. Bebeklerde görülen nefes darlığının birçok sebebi olabilir. Bu yüzden bebeğinizde nefes darlığı gözlemlediğiniz zaman ihmal etmemeniz gerekir.

YÜKSEK ATEŞ: Bebeklerin ateşlenmesi hafif bir soğuk algınlığının sonucu olabileceği gibi ciddi bir rahatsızlıktan sebep de olabilir. Bu yüzden bebeklerin devamlı suretle ateş ölçümünün yapılması gerekir. Henüz bağışıklık sistemi gelişmeyen bebeklerde yüksek ateşin sebebini belirlemek ve önlem almak son derece önemlidir. Yüksek ateş, bebeklerde ihmal edilmemesi gereken belirtiler arasındadır. Yeni doğan bebeklerde makattan ölçüm yapılmalıdır ve bebeğin vücut ısısının 38 dereceyi geçmesi durumunda ihmal etmeden doktorunuza gitmeniz gerekir.

SARILIK: Sarılık doğum sonrasında bebeklerde görülen ancak bebeğin beslenmesine dikkat ederek, sık sık emzirerek bu sayede dışkı ile vücudundaki sarılığa sebep olan fazla bilirubini dışarı atmasını sağlayarak iyileşen bir hastalıktır. Ancak bebeğinizdeki sarılık iyileşmek yerine ilerliyor ve günden güne artıyorsa, bu durum ihmal etmeden bebeğinizi doktorunuza götürmeniz gerektiğine işaret olabilir. Gerekirse ışık tedavisi görmesi gerekmektedir.

KOYU RENKLİ KUSMA: Bebekler beslenmenin ardından kusarlar. Bebeklerin kusması normaldir. Kusmanın sebebi bazen ağlamak, bazen öksürmek, bazen de çok yemek olabilir. Ancak bebeklerinizde koyu sarı, yeşilimsi ve koyu kıvamlı kusmalar görüldüğünde bunun sebebi ciddi olabilir ve dikkate alınması gerekir.

Tedbiri erken almak her zaman hastalıkların erken teşhis edilip, tedavi edilmesi açısından oldukça önemlidir. Bebeklerde ihmal edilmemesi gereken belirtiler gözlenir gözlenmez acil müdahale edilmeli ve gereken tedbirler alınmalıdır. Herhangi bir şüphe duyduğunuz zaman doktorunuzla iletişim kurmayı ihmal etmeyin.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)