• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Beyin Gelişimi ve Gıda Önerileri

Çocuklarda beyin gelişimi, besinler ile desteklenebilir ve ilerleyen dönemlerde beyin fonksiyonlarının çok daha iyi  bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu gıdaların bazılarını sizler için tek bir çatı altında topladık, dilerseniz birlikte göz atalım.

Yoğurt: Protein bakımından belki de en güçlü gıdalardan bir tanesidir ve ara öğün olarak tüketilmelidir. Çocukların kemik gelişimine de katkıda bulunan bu gıda, çok sayıda konuda artı değer sunuyor ve özellikle beyin fonksiyonlarının gelişmesinde de bir adım öne çıkıyor.

Yumurta: Çinko ve protein bakımından zengin olan yumurta, tüketilmesi gereken gıdalar arasında yine üst sıralarda yerini alan bir besin kaynağıdır. Bebekler ve çocuklar için önem taşıyan özel bir besin kaynağıdır ve beyin gelişiminde de önemli pay sahibidir.

Yeşillikler: Demans riskini azaltmak ve daha sağlıklı bir birey olmasını sağlamak adına sizler de yeşillik takviyesini gerçekleştirebilirsiniz.

Balık: D vitamini ve omega 3 desteğine ihtiyacınız varsa eğer balık bu konuda hem sizlere, hem de çocuklarınıza en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Yalnızca beyin gelişimi için değil, vücudunuzun daha sağlıklı bir hal alması için de tüketilmesi gereken gıdalardan bir tanesidir.

Et: Katkı maddesi konusunda detaylı bir araştırma yaptıktan sonra tüketmenizde fayda var ve daha da önemlisi ürünlerin taze olması gerekiyor. Ebeveynler ve çocukları için tavsiye edilen özel gıdalardan bir tanesidir ve kırmızı et bu konuda başı çekmektedir. Çocuklarda beyin gelişimi için önemli bir gıda ve taze tüketildiği takdirde etkisini çok daha belirgin bir şekilde gösterecektir.

Elma: Ara öğün olarak yoğurt takviyesi ile birlikte tüketilebilir. Lezzeti bakımından çocuklarınızın da seveceği bir gıda olarak karşımıza çıkıyor ve besleyici olması da bu gıdayı daha özel hale getiriyor. Meyveli yoğurtlar da bu aşamada tavsiyeler arasında yer alıyor ancak doğal olandan vazgeçmemek daha doğru olacaktır.

 

Gelişim sürecinde beslenme çok büyük önem taşıyor ve bu aşamada ebeveyn kontrolünde gerçekleştirilecek olan bir beslenme listesi de çocuklar için çok daha doğru bir hamle olacaktır. Daha detaylı bilgi için Çocuk Doktoru Özden Özden Özsoy Koç ile iletişime geçebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)