• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Plastik Kaplardaki Numaralar ve Anlamları

Günlük hayattaki bir çok tüketim ürünlerinin üzerinde gördüğümüz şekiller, ifadeler ve sağlık açısından anlamları ;

1 Numara : PET veya PETE polietilen demektir. Genellikle su şişelerinin, yağ konulan pet şişelerin ve 2 litrelik alkolsüz içeçeklerde kullanılmaktadır. Tek kullanımlık ürünler için geçerlidir ve zararsızdır.

2 Numara : HDPE ve polietileni ifade eder. Ağırlıklı olarak pet sütlerde ve deterjanlarda kullanılır. Sağlığa zararlı değildir.

3 Numara : İçerisinde PVC polivenil klorid maddeleri bulunur. dış ortam eşyalarında, plastik zemin malzemeleri, streç folyo, duş perdesi ve plastik ambalajların üretiminde kullanılır. Sağlığa zararlıdır. ( Tükettiğiniz gıdaları folyoya sararken bir kez daha düşünmekte fayda var.)

4 Numara : LDPE az yoğunluk barındıran polietilendir. Yemek saklama kapları, kuru temizlemede, çöp torbalarında kullanılır ve zararsızdır.

5 Numara : PE Polietilen kelimesinin kısaltmasıdır, en güvenilir plastik çeşidi olarak kabul edilmektedir. Mikrodalga fırında kullanılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir.

6 Numara : PS polistiren kelimesinin kısaltmasıdır. Günlük hayatta hemen hemen her dakika karşılaştığımız yemek paketleri, plastik bardak tabak kaşık , kasap reyonlarındaki köpük tabaklar ve fast food ürünlerinin konulduğu tabaklar gibi bir çok alanda zararlı olmasına rağmen kullanılmaktadır.

7 numara : Bisphenol A (BPA) olarak adlandırılan madde sağlık açısından oldukça tehlike bulundurmaktadır. Bu madde polikarbonatı cam gibi ve sert hale getirmek için kullanılmaktadr. Bebeklerinize alacağınız oyuncakların hangi plastik maddesinden üretildiğine ve içeriğinde BPA içerip içermediğini kontrol ediniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
  • 30-08-16