• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuğunuz Anaokuluna Hazır Mı?

Anaokulları, günümüzde sadece çalışan annelerin çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti sunan kurumlar olarak değerlendirilmekten öteye geçmiş, her çocuğun mutlaka yararlanması gereken eğitim yuvaları olarak görülmeye başlanmıştır. Çocuklarını anaokuluna göndermek isteyen aileler çocuklarının buna hazır olup olmadığını bilmeliler. Anaokuluna hazır olmak için kesin olarak belirtilen bir yaş sınırı yoktur. Çünkü her çocuk kendi hızında gelişir. Bazı çocuklar 18 aylıkken çoktan anaokuluna hazırdır, bazı çocukların ise bir mini sırt çantası ya da yemeğini çantasında taşımak için 3-4 yaşında olması gerekir.

Çocuğunuzun anaokuluna hazır olup olmadığını öğrenmek için dikkat etmeniz ve gözlemlemeniz gereken birkaç durum vardır. Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta çocuğunuzun kendi başına çalışıp çalışamadığıdır. Çocuğunuz odaklanabilmeli ve bir çizim, bir bulmaca ya da bir Lego modeli kendi başına bir yetişkinin denetimi ya da desteği olmadan tamamlayabilmelidir. Eğer tamamlayamıyorsa, bu beceriyi geliştirmesi için evde sizin yardımınıza ihtiyacı olacaktır. Diğer bir dikkat etmeniz gereken konu ise çocuğunuzun temel öz bakımını yapabilmesidir. Çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlamış olması bu noktada en önemli şeylerden biridir. Buna ek olarak, ellerini yıkayıp kurulayabilmesi ve kendi başına sessiz bir şekilde yemeğini yiyebilmesi de öz bakım adına önemli durumlardır. Çocuğunuzun grup aktivitelerine karşı tutumu da dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Anaokulları sayesinde çocuğunuz bu aktivitelere katılacaktır. Ancak çocuğunuzun isteğinin olması da mühimdir. Bir grup içinde oturup öğretmeni ve diğer çocukları sessizce dinleyebilmeli, gruptaki hikâyeleri ve sunulan aktiviteleri rahatça izleyebilmelidir. Çocuğunuz sizden gün içinde arka arkaya birkaç saat ayrı kalabiliyorsa, anaokulunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır. Ancak, çocuğunuz sizden ayrılmak istemeyip ağlıyorsa, onu önce kısa ayrılıklara hazırlamanız gerekir. Anaokulları oldukça aktif olan yerlerdir. Genellikle etkinlikler, belirli bir yemek saati, sabahları açık havada oyun ve öğleden sonra sessiz bir zaman ya da uyku zamanı vardır. Hala sabahları çok uyuyan ya da sabahları bazı aktivitelere ayak uydurmakta zorlanan bir çocuğunuz varsa, anaokulu için hazır olmayabilir.

Eğer yukarıda bahsedilenlerin çoğuna olumlu cevap veremiyorsanız, büyük ihtimalle çocuğunuz henüz anaokuluna hazır değildir. Acele etmeyin ve hazır olmasını bekleyin.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)
  • 01-09-16