• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Ayakkabı Seçimi

Çocukların gelişimi ve sağlığına her yönden dikkat etmek gereklidir ve ayak sağlığı da oldukça önemli bir konudur. Eğer çocuğun ayak sağlığına olumsuz etkileyecek  ayakkabı kullanımı durumu mevcutsa bu ilerde bazı sorunlara yol açabilir.

AYAK SAĞLIĞI İÇİN ÇOCUKLARDA DOĞRU AYAKKABI TERCİHİ VE KULLANIMI
Doğumuyla beraber çoğunlukla anne ve babalar çocuklara hemen ayakkabı almak isterler ve bu bazen estetik açıdan bazen de sağlık için gerekli diye düşünürler. Ancak doğrusu bunun için acele edilmemelidir. Çünkü çocukların ayak sağlıklarını açısından önemli olan kas yapısının doğru gelişimi ve parmaklarında yine doğru şekillerde gelişmesidir. En azından ayakkabı için 2 yaş civarına dek beklenmeli ve bu süreye kadar çocuğun hep çıplak ayakla dolaşmasına müsaade edilmelidir. Bu onun gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Çocukların ayaklarından üşütmemeleri amacıyla mümkün olduğunca yuvarlak yapıda ve düz hatlı olmayan bazı patik tarzı yumuşak olan, ayakkabı yerine kullanılabilecek ürünler tercih edilmelidir. İki yaşına gelmeden yapılacak yanlış tercihler bazı gelişim sorunlarına yol açabilmektedir. Taban yapısı fazla sert olan bazı ayakkabılar çocuklarda kullanılırsa, bu ayakların doğru biçimde gelişmesini engelleyebilmektedir ve düztabanlık olarak bilinen hastalığında meydana gelebilmesine yol açabilen durumlardan birisidir. Zaten çocuk büyüdükçe ve hareketi arttıkça anne baba ayakkabı ihtiyacının başladığını anlayacaktır. Bu yüzden acele edilmemelidir.

Mümkün olduğunca ve bütçeler el verdikçe çocuklara doğru ve kaliteli malzemeden yapılan ayakkabılar giydirilmelidir. Çocukların sürekli oynama istekleri olur ve sonucunda da rahat bir şekilde hareketlerini sağlamak için malzeme olarak lastik spor ayakkabılar tercih edilmemelidir. En doğru olan ayakkabılar tabanları yarı esnek yapıdaki kauçuktan veya kaliteli plastik malzemelerden üretilmiş olanlardır. Ayakkabıyı alırken alışveriş için çocukları da alarak gidilmeli ve mutlaka deneyerek en doğru olanı bulmaya çalışılmalıdır. Hazır olarak bilinen ayaklar için kullanılan ölçü mutlaka olacaktır şeklinde düşünmek yanlış bir tercihe neden olacaktır.  Alındığı andan itibaren çocuğun ayağı rahat değilse ve rahatsızlık belirtisi varsa bunu önemsemeyip ayakkabı zamanla ayağa uyum sağlar düşüncesi de en yaygın yanlışlardandır. Fark edilemeyen bir detayda çocuklarda bir ayağın ölçüsü genelde diğerinden biraz daha büyük olmaktadır. Bu yüzden satın alma aşamasında ölçüsü daha büyük olan ayağa göre tercih yapmazsak kısa süre sonra çocukta rahatsızlık olması şaşırtıcı olmayacaktır. Ayakkabı eğer çok sıkıysa ve ayakların yan kısımlarını rahatsız edecek bir biçimde üretilmişse, bu modellerden de uzak durulmalıdır. Yaklaşık 1 cm olacak şekilde ve daha fazlasına gerek olmadan ayakların uç bölümünde bir boşluk kalıyorsa, yeterli gelecektir. Ayrıca malzemeden kaynaklı ve gereksiz ağır ayakkabılarda çocuğun rahatını kötü etkilemektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)