• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Epilepsi Hastalığı

KÜÇÜK YAŞLARDA OLUŞAN EPİLEPSİ VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ
Beyinde bulunan sinir hücreleriyle ilgili olan ve aşırı elektriksel boşalma olarak tanımlanabilecek olan bir hastalık olan epilepsi çoğu yönüyle toplumda bilinmemektedir.

Öncelikle epilepsi çoğunlukla genetik bir hastalık olmakla beraber hiçbir bulaşıcı yanı yoktur. Ne yazık ki insanlar bunu bulaşıcı sanıp yanlış bir takım davranışlar geliştirmektedirler. Toplumda epilepsinin bazı doğaüstü güçlerce yapıldığını düşünen bazı kişiler de bulunabilmektedir. Aslında sinir sistemindeki yanlış işleyişten meydana gelen bir durum olmakla beraber tedavisi mümkün olabilmektedir. Çok fazla türü olan epilepsinin çocuklarda çok erken yaşlarda gözlenebildiği de bilinmektedir ve bu aileleri bilinçsiz oldukları zaman çok telaşlandırmaktadır. Her epilepsi türünün zekâ geriliği ile  alakası olmayabilir. Belirli ve kesin bir yaşta başlaması gibi bir durum olmamakta ve her an ortaya çıkabilmektedir. Bazen kalıcı olarak değil geçici elektrokimyasal bozulmalardan dolayı her insanda hayatında birkaç kez havale meydana gelebilmektedir.Bunun epilepsiden ayrılması gerekir. Bunu önlemek veya en azından önceden teşhis için düzenli olarak EEG çekimleri yapılabilir ve aileler çocuklarını düzenli olarak takip etmelidir. Esasen beyin dalgalarında gözlenen bazı anomalilerin neden olduğu bu hastalığın bazı türleri ilaçla tamamen geçebilmekte, bazı çocuk ve erişkinlerde ise çok daha uzun süre devam edebilmektedir.

Epilepsinin farklı türleri olup bazıları jeneralize nöbetler dediğimiz  bilinç kaybı ve kasılma ile  bazen kısa dalmalar şeklinde bazen yalnız bir vücut diliminde kasılmalar bazen de görsel işitsel yanılsamalar şeklinde olur.  Bunun gibi epilepsi türlerinden hangisinin çocukta olduğu bir uzmana gidilip bir an önce belirlenmelidir ve çocuğun tedavisine hemen ve gecikmeden başlanmalıdır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)