• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Sıcak Havalar ve Çocuklarda İshal

Son kullanma tarihi geçen yiyecekler, sıcak havanın etkisi ile olacak yiyecek bozulmaları ve düzenli olarak devam edilen yeme alışkanlıkları ishale neden olabilecek başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Dünya çapında yapılan araştırmalara göre her yıl çok büyük oranlarda çocukar ishalden dolayı ölmektedir ve bu sayının azalması tamamen modern tıp yöntemleriyle mümkündür.

Burada ishalin tanımı çok önemlidir ve kaynağını doğru tespit edebilmekte en önemli meselelerden birisidir. Yaklaşık 2 milyon civarındaki ölüm 5 yaştan ufak çocuklarda dünya çapındaki araştırmalarla bulunmuştur. İshal durumunun oluştuğunu çocuğun bir gün yani 24 saatte kaç defa dışkıladığı sayılarak rahatlıkla anlaşılabilir. Bir gün boyunca 4 kez ve daha çok dışkılama meydana gelmesi ile yeni doğmuş ve anne sütü içen bebeklerde ise her zaman olan sayıdan daha fazla olması şeklinde gözlenmektedir. Beslenme alışkanlıkları, yiyecek ve içeceklere ulaşım imkanı ve bunların taze ve sağlıklı olması durumu çok önemlidir. Sıkıntılı her türlü besinden kaçınılmalıdır aksi takdirde içeriği bilinmeyen bu besin ve içecekler ishale neden olabilir. Yeterli oranda mineral ve sıvı alınmadığı zaman ishal olma oranı kesinlikle artacaktır ve buna bağlı olarak yine ölüm oranı artmaktadır. Eğer çocuk ve bebeklerde ishalle beraber karın ağrısı, yüksek ateş ve kusmaya rastlanırsa mutlaka bir çocuk doktoruna danışılmalıdır.

İshal gözlenen, bir bebeğe ya da çocuğa kesinlikle doktora gitmeden kendi kendine antibiyotik vb. ilaç tedavisi yapılmamalıdır. Bu durumu daha tehlikeli hale getirebilmektedir. İshalde en büyük sorun olarak gözlenen sıvı kaybı mutlaka giderilmelidir. İshal olan bebek ve çocuklara düzenli olarak su içirilmelidir ki sıvı kaybını vücut düzeltebilsin. Ölüme sebep olanda yine bu aşırı derecede oluşan su kaybıdır. Kusma ve ishal bir arada ise su kaybını vücut çok daha zor telafi eder bundan dolayı bol sıvı alımı hayati tehlikeyi önler. İshal vakasında özellikle elma, yağsız çorba, pirinç suyu, muhallebi ve ayran en çok tüketilmesi gerekli olan yiyecek ve içeceklerdir. Eğer bebek 6 aydan ufaksa bu durumda sık emzirilir ve çok sıcak olmayan kaynamış su verilebilir. Çocuk ve bebeklerde ishale yol açan nedenler ise genelde çok bekleyen yiyecekler ve tarihi geçmiş besin ve içeceklerdir. Bunun dışında içme suyu kalitesi çok önemlidir çünkü suyun içindeki her türlü mikrop ve parazit ishale neden olabilir. Alerji çeşitleri, barğırsak iltihapları, yeni çıkacak bir diş etkisi, çok miktarda meyve tüketme veya meyve suyu içme, solunum yolu hastalıkları, bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanımı veya ilacın yan etkisi, bazı metabolizmaya bağlı hastalıklar ishale neden olabilir. Yiyecek ve içeceklerin virüs veya parazit içermesi sonucunda çocuk ve bebeklerde ishal vakaları oldukça sık bir şekilde gözlenir ve ishalin genel nedenleri arasında bunlar sayılabilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)