• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Çekingenliği Yenme

Çekingenlik, çok yakını dışındaki diğer insanlarla aynı ortamı paylaşmaktan çekinme, sosyal ortamlardan kendini geri çekme, başka insanlarla bir ilişki içine girmek istememe ve başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmeye aşırı derecede duyarlı olma gibi, davranış ve düşünceler bütünüdür. Özellikle küçük çocuklarda çekingenlik sık rastlanır bir durumdur. Ancak ebeveynler çocuklarının çekingen olmasını istemezler. Bu sebeple çekingenliğin nedenini anlayıp, yardımcı olmak anne babaya düşen bir görevdir.

Araştırmacılar, çekingenliğe giden 2 belirgin yol olduğunu keşfetmişlerdir. Bunlardan biri biyolojik diğeri ise durumsaldır. Biyolojik olarak çekingen olmak doğuştan gelen bir durumdur. Bu çocuklar, yeni yürümeye başladıktan itibaren yeni kişiler ve yabancı ortamlardan rahatsızlık duyarlar. Doğuştan çekingen olan çocukların yarısı, 6 yaşına bastıklarında hâlâ çekingendir; çeyrek kısmı ise ergenlik yıllarında hala daha çekingen olup, hayatlarının tamamı boyunca böyle olma ihtimalleri yüksektir. Durumsal olan çekingenlik ise geçici bir tepkidir. Çeşitli nedenlerden dolayı bazı çocuklar stres olup, çekingenleşebilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Çekingen çocukların bu durumu atlatmaları için aile bireylerinin yardımlarına ihtiyaçları vardır. Çekingen bir çocuğunuz varsa, öncelikli olarak her anında destekçisi olmalısınız. Çocuğunuzun önünde onun çekingen olduğunu söyleyip aşağılamayın. Çocuğunuz bu durumdan çok etkilenecektir. Çocuğunuz çekingen olduğu için onunla alay etmeyin. Bu çocukların utanmasına ve sorunun daha da büyümesine neden olacaktır. Çocuğunuzun yapmaktan çekindiği sosyal aktivitelere evde hazırlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Çekingen çocuklar genelde toplu takılmaktan ya da kalabalık arkadaş gruplarından pek hoşlanmazlar. Tek arkadaşla oynamak kendilerini daha rahat ve mutlu hissetmelerini sağlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuzu grup aktivitelerine zorlamamalısınız. Çekingen bir çocuğu zaman zaman kendinden bir iki yaş küçük olan bir çocukla oynamaya teşvik edebilirsiniz. Bu sayede çekingen çocuğunuz, yaşıtlarıyla fırsat bulamadığı bir liderlik pozisyonuna yerleşir. Aynı zamanda kendi yaşıtı çocuklarla oynama zamanı geldiğinde de ona güven kazandırabilir.

Her çocuğun kabiliyetlerinin belirli bir sınırı vardır, bunu bilmelisiniz. Çekingen olan çocuğunuz için endişelenmenize gerek yoktur. Sizin de yardımınızla en kısa sürede bunu atlatabilir. Ancak çocuğunuzun kabiliyet sınırını her ne durumda olursa olsun zorlamamalısınız. Aksi halde işleri daha kötü bir hâle getirebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)