• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Prematüre Bebeğin Bakımı

Normal hamilelik 38 ile 42 hafta arası içinde tanımlanır. 38 haftanın altında doğan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılırlar ve bu bebekler özel bakım gerektirirler. Özellikle de 32 haftanın altında doğan bebekler, ileri derecede prematüre bebeklerdir ve asıl sorunlu grubu oluştururlar. Günümüzde prematüre bebeklerin sayısında artış gözlenmektedir.

Prematüre bebekler çoğunlukla başlangıçta belirlenen doğum tarihinden 2 ile 4 hafta önce eve giderler. Ancak bu tarihlerin istisnaları vardır. Bebeğin taburcu edilebilmesi için normal bir beşik içindeki solunumu, ateşi ve kalp hızı sabit ve de kararlı olmalıdır. Bebeğinizin hastaneden çıkmadan önce işitme taraması, göz muayenesi ve diğer testlerinin tamamlanmış olması gereklidir. Bebeğin düzenli bir şekilde kilo alıyor olması gerekir. Bu sebeple karar verilen yöntemle onu besleyebiliyor olmalısınız. Prematüre bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için her türlü enfeksiyona açıktırlar. Bu nedenle ziyaretçilere, özellikle de okul çağı çocuklara hassas kısıtlamalar getirilmelidir. Bebeğinizin mikroplara maruz kalmasından kaçınmaya yardımcı olmak adına ziyaretçi kısıtlaması çok büyük önem taşır. Ayrıca ziyaretçileri sınırlamak aşırı uyarılma riskini de büyük ölçüde azaltır. Doğum ağırlığı çok düşük olan bu bebeklerin sosyalleşmesinin, bir yıl ya da daha uzun süre boyunca sınırlı olması gerekebilir. Ziyaretçi kısıtlamak en başta zor gibi görünse de bebeğinizin doğru gelişimi ve sağlığı için bunu yapmalısınız. Prematüre bebeklerin okul çağına kadar çocuk doktoru takibinde olması önerilmektedir.

Prematüre bir bebek olağanüstü bakım ve gözetimi gerektirir ve daha büyük çocukların ihtiyaçlarını karşılamak oldukça zorlu bir iş haline gelir. Bu zorlu işi daha basit bir düzeye indirgemek için büyük çocuklarınızı en başından beri olayların içinde tutun. Bu sayede hem çocuklarınız daha ılımlı davranır, hem de siz daha rahat edersiniz. Olayların ilk anından itibaren hastane koridorlarında olmasa bile resimlerle kardeşlerini onlara gösterin. Bebeğinizi eve getirdiğinizde size bebekle ilgili yardım etmelerini sağlayabilirsiniz. Ve son olarak mutlaka diğer çocuklarınızla da her gün kısa da olsa vakit geçirin. Eğer ilk çocuğunuz prematüre doğduysa, diğeri de prematüre olur düşüncesiyle çocuk isteğinizi ertelemeyin. Çünkü özel birkaç durum hariç ilk çocuğunuz prematüre oldu diye diğerleri de olmaz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)