• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Yenidoğan bir bebeğin bakımında en önemli süreçlerden biri temizliktir. Bunun haricinde birkaç önemli nokta da Beylikdüzü çocuk doktoru tarafından sizlere gösterilmektedir. Bebeğin özellikle ilk günlerindeki bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar önemlidir. Bu konuda uzman çocuk doktorunuz sizlere yardımcı olmaktadır. Doğum sonrası çevre ısısından etkilenen bebekler için ısı ayarı dikkatli yapılmalıdır. Bebeğin yüzünün kızarması fazla ısındığına, soluk ya da morumsu olması da üşüdüğüne işaret etmektedir. Çocuğun giyimini oda sıcaklığına göre ayarlayabilirsiniz. Genellikle el ve ayaklarının soğuk olmasıyla vücut ısısı değerlendirilir ancak bu güvenilir bir işaret ve kontrol yöntemi değildir. Bebeklerin makat temizliği de oldukça önemlidir. Makat bölgesinin bakımında bebe yağı ve krem kullanılmalıdır. Bunun için yine doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Bebeklerin günlük bakımının önemli bir kısmı temizlikten geçmektedir. Cildi yumuşak ve hassas olan bebekler bu nedenle kolay tahriş olabilmektedirler. Öyle ki dış etkenler kadar kendi tükürük ve diğer salgıları da bu tahrişe neden olabilir. Derinin kirli kalıp pişik ve tahrişe neden olmaması için bebekler özenle temizlenmelidirler. Çok giydirilip, fazla sıcak ortamda kalan bebekler isilik olabilirler. Unutmayın ki bebeğiniz büyüdükçe temizlik gereksinimleri de değişiklik gösterecektir. Bebeğinizi her gün yıkamanız gerekmez ancak belli başlı temizlik işlemleri uygulanmalıdır. Böylece daha rahat bir ortam hazırlayabilirsiniz. Beylikdüzü çocuk doktoru olarak, sizlere bebeğinizin temizliği ve banyo işleminde neler yapmanız gerektiği detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Aynı zamanda cildi kuruyan ve soyulan bir bebeğe ne tür krem takviyesi yapılması gerektiği de önem taşımaktadır. Çocuğunuzun ağız bakımı, göz, kulak ve burun bakımı da oldukça önemlidir. Belli bir aya gelinceye kadar bu bakımlar son derece hassas bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kullanılan temizleme ürünleri kesinlikle bebeklere uygun olan ürünler olmalıdır. Bebeğin göbek bakımı da aynı şekilde önemlidir ve beklenmeyen bir durum görüldüğünde mutlaka doktoru tarafından muayene edilmelidir.

Bebeğin hareket yeteneğini daha rahat kullanabilmesi için hafif giydirilmeli ve ağır örtülerle örtülmemelidir. Bu kas ve kemik gelişimi için son derece önemlidir. Süt çocuğu jimnastiği 3. Aydan sonra başlar. Bu süreçle ilgili öğrenmek istediğiniz her noktayı doktorunuza danışabilirsiniz. Jimnastik hareketleri sonucunda bebeğiniz vücudunu daha iyi tanımaya başlayacaktır. Ayrıca hafif masaj hareketleri de bebeği rahatlatacak ve mutlu edecektir. Bebeği açık havada gezdirmek de oldukça faydalıdır. Direk güneş ışığına maruz kalmadan yapacağınız bir gezinti son derece iyi gelecektir. Günde sadece 17 dakikalık hafif bir güneş banyosu bebeğinizin yeterli D vitamini almasını sağlayacaktır. Bebeğinizi nasıl kucağınıza alacağınız Beylikdüzü çocuk ve bebek doktoru tarafından sizlere anlatılmaktadır. Aynı zamanda bebeğinizi açık havaya çıkartırken, nasıl giydirmeniz gerektiği hakkında sormak istediklerinizi de yine doktorunuza sorabilirsiniz. Muayene için resmi internet sitesine giriş yapabilir ve iletişim numaralarından muayenehaneye ulaşabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)