• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Burun Kanaması

Küçük yaşlarda olan çocuklarda görülen burun kanamalarının ebeveynleri oldukça tedirgin eder ve endişelenmelerine sebep olur. Çocuklarda burun kanaması sebepleri kimi zaman hafif kanamalardır ve burun girişine yakın yerlerde meydana gelir. Hafif kanamalar kolaylıkla kontrol edilebilir. Ancak kimi zaman şiddetli kanamalar görülebilir. Bu durumda ihmal etmeden ve vakit kaybetmeden müdahale etmek gerekir.

Burun vücudun en çok kanlanan organlarından bir tanesidir. Burunda bulunan mukoza örtüsü burnun nemini korur ve kurumasını önler. Mukoza örtüsü tahriş olduğunda ya da zedelendiğinde burun kanamaları meydana gelir. Bebeklerde burun kanaması sıcak ve kuru havalarda daha çok olur. Bunun sebebi mukoza örtüsünün dayanıklılığını kaybetmesidir. İki tür burun kanaması olabilir. Bu ikili ön burun kanamaları, çocuklarda en çok görülen burun kanamasıdır. Burun boşluğunun hemen önünde olur. Bu kanamalar rahatlıkla kontrol edilebilir. Ancak burun kanamalarının ikincisi olan arka burun kanamaları ise, kontrol edilmesi güç ve oldukça ciddi kanamalardır. Bu tarz kanamaların sebebi kafa travmaları ve burun kemiğinin zedelenmesi olabilir. Bu bölgede görülen kanamalar, acilen doktor müdahalesi ile dindirilmelidir. Çocuklarda burun kanamasının başlıca sebepleri;

Alerji: Kontrol altına alınamayan alerjiler, burun mukozasının tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzden alerjisi olan çocukların burnunun kanaması daha sık olur.

Üst solunum yolu enfeksiyonları: Enfeksiyonların neticesi olarak burunda kuruluklar ve tıkanmalar meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlar burun kanamalarına sebep olur. Ancak bu kanamalar burun içindeki yaralar sebebiyle olduğu için ciddi burun kanamaları değildir.

Burunda yabancı cisim olması: Çocukların vücudu hassastır. Aynı şekilde burunlarının içerisindeki kılcal damarlar da küçük bir tahrişle kolaylıkla kanayabilir. Çocukların parmaklarını burnuna sokması ya da bir cisimle burnunu karıştırması durumunda kanamalar olabilir.

Burun mukozalarının kuruluğu: Özellikle kış aylarında ev ortamında nem oranın düşmesiyle burun içerisindeki mukozalar kurur. Bu yüzden burun kanamaları meydana gelebilir.

Kılcal damar çatlaması: Yazın sıcağın etkisiyle kılcal damarları hassas olan çocukların burnu kanayabilir.

Burnu bir yere vurma: Çocukların çarpışma ya da burunlarını bir yere hafif şekilde vurmaları bile burun kanamalarına sebep olur.

Kan hastalıkları ve pıhtılaşma bozuklukları: Burun kanamalarının bazen sebebi ciddi olabilir. Kan hücrelerinde olan bir rahatsızlık ya da pıhtılaşma sorunu da burnun kanamasına sebep olur.

Çocuğunuzda burun kanaması gördüğünüz zaman panik yapmamanız gerekir. Çocuğunuzda burun kanaması gördüğünüz zaman öncelikle burnu kandan temizleyip, burnun ön kısmını 4-5 dakika iki parmakla sıkmak ve çocuğun başını öne eğmek gerekir. Buz torbası koyabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarladığınız halde kanama devam ederse, Kulak, burun, boğaz uzmanına başvurun. Çocuklarda burun kanaması görüldüğünde kesinlikle sırt üstü yatırmayın ve başını yukarı doğru kaldırmayın. Çocuğunuzda sık sık burun kanaması oluyorsa, bu ciddi bir hastalık sebebi olabilir, doktora götürmeyi ihmal etmeyin.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)