• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

Anne ve babalar için çocuklarının hasta olmasından daha üzücü bir şey yoktur. Bebeklerde ve çocuklarda sık görülen hastalıklar vardır. Bu hastalıklarla karşılaşıldığında ebeveynlerin soğukkanlılıklarını koruması gerekir.

Çocuklarınızda gördüğünüz farklılıklar, ciddi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir. Bu yüzden çocuklarınızı dikkatli gözlemlemeniz gerekir ve ihmal edilmemesi gereken belirtiler karşısında acil yardım almanız gerekebilir. Çocuklarda sık görülen hastalıklar başlıca;

İSHAL: En yaygın çocukluk hastalıklarının başında ishal gelir. İshalin sebebi enfeksiyon olabileceği gibi çok fazla meyve suyu tüketimi de olabilir. Çocuğunuz ishal olduğu zaman sıvı kaybeder. Bu yüzden çocuğunuz ishal olduğunda, bolca sıvı tüketmesini sağlananız gerekir. Bu süreç içerisinde yağlı yiyeceklerden, süt ve süt ürünlerinden çocuğunuzu uzak tutmalısınız. Eğer ishal ile birlikte karın ağrısı, ateş ve kusma varsa acil olarak doktorunuza gitmeniz gerekir.

ATEŞ: Çocuklarda en çok tedirginliğe sebep olan ateştir. Yeni doğan bebeklerde hafif bir ateş bile bir enfeksiyonun habercisi olabilir. O yüzden bebeklerde 38 dereceden fazla olan ateşlenme durumunda acil müdahale etmek gerekir. Bebeklerde ateş havale geçirmelerine sebep olabilir. Ancak 3 aydan büyük bebeklerde bağışıklık sistemi güçlendikçe, ateşlenme karşısında dirençte artar. Çocuğunuz ateşlendiği zaman ona duş aldırarak ve rahat kıyafetler giydirerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ateşi kontrollü bir şekilde düşürmek için doktorunuzu arayabilirsiniz.

KABIZLIK: Kabızlık çocuklarda sık görülen hastalıklar arasındadır. Çocuğunuz kabız olduğunda endişelenmeyin. Ona bağırsaklarını yumuşatması için su ve erik suyu verin. Ancak kabızlık acı veriyorsa, beraberinde karın ağrısı ve kusma meydana geliyorsa, doktorunuza başvurunuz.

KIZARIKLIK: Çocukların cildi hassastır. Çoğu kızarıklık ciddi değildir. Ancak kızarıklıklar bir alerji ya da ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Ateş ve kabarcık olması durumunda çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekir.

ÖKSÜRÜK: Öksürük genellikle soğuk algınlığından kaynaklanır. Çocuğunuz öksürüyorsa, enfeksiyon kapmış olabilir. Öksürük çocuğunuzda boğulma ya da ateşe sebep oluyorsa, ihmal etmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Bilinçsiz olarak antibiyotik kullanımından kaçınmak lazımdır. Sadece doktorunuzun tavsiye ettiği şurupları bebeğinize kullanınız.

KARIN AĞRILARI: Çocuklarda en çok görülen rahatsızlıklardan biri de karın ağrısıdır. Bunun sebebi gaz sıkışmaları olabilir. Çocuklarda karın ağrısı eğer şiddetli değilse, kendiliğinden geçer. Ancak karın ağrısı ile birlikte kusma varsa doktoru aramak gerekir. Çocuğun karın ağrılarının yediklerinden mi yoksa soğuk algınlığından mı olduğunu teşhis edip, gereken müdahaleyi acilen yapmak gerekir.

KUSMA: Bebeklik döneminde görülen kusmalar normaldir. Ancak bebek ve çocuklarınızda koyu kıvamlı kusmalar oluyorsa, bu bir enfeksiyon habercisi olabilir. Kusma birkaç saat içerisinde geçmiyorsa, ihmal etmemek gerekir.

Çocuklarınız hastalandığı zaman içgüdülerinizle hareket etmeniz ve paniklememeniz gerekir. Bu zamanlarda sakin kalabilmek oldukça önemlidir. Çocuğunuzu gözlemleyip, çocuklarda sık görülen hastalıklar karşısında gereken tedbiri almanız gerekir. Acil müdahale gerektiren durumları göz önünde bulundurun ve ihmal etmeden doktorunuza başvurun.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)