• Pzt - Cts. 9:00 - 18:00
  • Bizi Arayın 0212 608 00 22
  • Bizi Arayın 0546 856 27 76
  • İstanbul Bahçeşehir

Bazı ilaçların kullanımı sonrasında çocuklarda birtakım istenmeyen bulgular ortaya çıkabilir. Esenkent çocuk doktoru olarak, çocuklarda genellikle antibiyotiklere, ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlara ve havale nedeniyle kullanılan ilaçlara karşı daha sık alerji meydana gelmektedir. İlaç alerjileri zaman zaman  deri döküntülerine bazen de çocukların hayatını tehlikeye sokabilecek derecede multisistemik tutulumlara sebep  olabilmektedir…

. Çocukların ilk kez kullandığı ilaçlara alerjisi olup olmadığını bilmek için ilacın kullanımından sonra müşahede edilmesi gerekir. Çocuklarda ilaç alerjisinin görülme sıklığı yüzde 3 oranındadır. Anne ve babanın eğer ilaçlara karşı alerjisi varsa, çocuklarda da aynı ilaçlara karşı alerjinin olması muhtemeldir. Her çocuğun bünyesi farklıdır. Esenkent çocuk doktoru olarak, çocuklarda bilinçsiz ilaç kullanımına karşı aileleri uyarmaktayız. Bazen çok hafif olduğu düşünülen ateş düşürücü şuruplar bile çocuklarda alerjiye sebep olabilir. Çocuklarda ilaç alerjisi tanısını koymak için muayene ve çeşitli alerji testlerinin yapılması gerekir. İlaçlarla yapılan deri testleri sadece alerji uzmanlarının gözetiminde yapılmalıdır. Çünkü bu testler sonucunda çocukta şiddetli alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Çocuğunuzda ilaç alerjisi olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir ve hiçbir zaman rastgele ilaç vermemeniz lazımdır. İlaç alerjileri önceden tahmin edilebilenler ve önceden tahmin edilemeyenler olarak ikiye ayrılmaktadır. İlacın yan etkisine bağlı olarak, bazı ilaçlar alerji yapabilmektedir. Ancak bazı reaksiyonlar ilacın dozuna ya da içeriğine bağlı değildir. Çocukların bağışıklık sistemine ya da duyarlılığına bağlı olarak bazı ilaçlarda alerji meydana gelebilir. Ebeveyn çocuğuna doktor tavsiyesinde ilaç verdikten sonra bile çocuğunu gözetim altında tutmalıdır. Eğer ilaç kullanımından sonra çocukta farklılık gözlenirse, hemen doktora götürülmelidir. Bu durumlarda ailenin erken teşhis etmesi ve acil müdahale etmesi hayati önem taşımaktadır. Çocuk acile götürüldüğünde de kullandığı ilaç belirtilmelidir. Anne ve babalar çocuklarının alerjik reaksiyon gösterdiği ilaçların takibini dikkatli yapmalıdır.

İlaç alerjisinde tedavi ancak çocuğun alerjisinin olduğu ilaçları kullanmamasıyla olur. Anne babanın bu konuda tedbir alması gerekir. İlaç kullanmadan önce muhakkak doktora danışılmalıdır. Çocuğun ilaçlara alerjisi olduğu doktorlara belirtilmeli ve bunun doğrultusunda doktor ilaçların dozunu ayarlamalıdır. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek ilaçlar konusunda dikkatli davranılması gerekir. Ağızdan alınan ilaçlar çocuklarda alerji meydana getirebilir. Ancak bu alerjisinin şiddeti iğne şeklindeki ilaçlardan daha düşüktür. İlaca alerjisi olan çocuklarda ilaç kullanımı genellikle ağız yolu ile olmalıdır. Esenkent çocuk doktoru olarak ilaç alerjisi olan çocuklardan bazılarının yıllar içinde alerjik reaksiyonlarının kısmen azaldığını ya da arttığını görmekteyiz. Bu yüzden ilaç kullanımı konusunda son derece duyarlı davranmakta ve aileyi de bu konu da uyarmaktayız.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 / 5 puan)